DM PBK: spółki IT pociagnęły GPW w górę

DM PBK
opublikowano: 22-01-2002, 17:04

Dzisiejsze (22.01) otwarcie sesji dla WIG20 nastąpiło poniżej poniedziałkowego zamknięcia. W dużej mierze było to wywołane wczorajszymi spadkami na GPW oraz porannym zachowaniem rynków azjatyckich, a potem zachodnich. Jednakże już po kilkunastu minutach zaczęła rosnąć presja kupujących, a wraz z nią warszawskie indeksy. Do południa WIG20 zdołał wyraźnie przekroczyć poziom 1400pkt.

Dzisiejsze (22.01) otwarcie sesji dla WIG20 nastąpiło poniżej poniedziałkowego zamknięcia. W dużej mierze było to wywołane wczorajszymi spadkami na GPW oraz porannym zachowaniem rynków azjatyckich, a potem zachodnich. Jednakże już po kilkunastu minutach zaczęła rosnąć presja kupujących, a wraz z nią warszawskie indeksy. Do południa WIG20 zdołał wyraźnie przekroczyć poziom 1400pkt. W tym czasie poprawiła się również sytuacja na giełdach europejskich, a także na futures na indeksy amerykańskie. Na rodzimym parkiecie motorem napędowym aprecjacji były przede wszystkim spółki wysokiej technologii : Comarch, Computerland, Prokom, Softbank. Przy tej okazji warto wspomnieć o zawieszeniu notowań Optimusa do czasu dokonania (już wcześniej zapowiadanego) podziału firmy na dwie spółki (Optimus Technologie S.A oraz Grupa Onet.pl S.A.). Bardzo dobrze spisywały się także walory TPSA, BPH-PBK, BZWBK, czy Elektrimu. Dzięki temu WIG20 dotarł w strefę kolejnego ważnego oporu tj. 1440-1450pkt. Potem rynek poddał się pewnej korekcie w oczekiwaniu na otwarcie sesji w Stanach Zjednoczonych. W USA dzień rozpoczął się od wzrostów. To pozwoliło WIG20 na zakończenie notowań dotrzeć do poziomu 1450.5 pkt. (+3.52%). Jeszcze lepiej wypadł TechWIG - 721.5pkt. (+5.36%). Z punktu widzenia analizy technicznej WIG20 znalazł się w obszarze kolejnego oporu tj. 1450pkt. Jego wiarygodne pokonanie otwiera drogę ku 1500pkt. Szansę na wzrostowy scenariusz zwiększają oczekiwania na ewentualną obniżkę stóp procentowych przez RPP (tym bardziej po fatalnych danych na temat bezrobocia w Polsce przekazanych przez GUS, które wzrosło w grudniu 2001r. do 17.4%). Dla rodzimych byków dobrze byłoby, gdyby optymizm panował na rynkach amerykańskich i zachodnich. Paweł Dagiel, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Polecane