DM PBK: sytuacja na rynku futures pogarsza się

Marek Druś
opublikowano: 12-03-2002, 18:48

Na rynku terminowym coraz wyraźniej widać „przesiadanie się” inwestorów na kontrakty czerwcowe, jednak nie wpływa to na zmianę pogarszającej się w ostatnich dniach sytuacji. Nie dość, że otwarcie dzisiejszej sesji na tej serii (1371 pkt.) wypadło poniżej poprzedniego minimum to jeszcze przez większą część sesji utrzymywała się przewaga inwestorów grających na zniżkę powodując na zamknięciu prawie 2% spadek kursu.

Z technicznego punktu widzenia również trudno o powody do optymizmu. Na wykresie powstała trzecia z rzędu czarna świeca, która potwierdziła wagę przebicia linii trendu wzrostowego z października ub.r., do którego doszło w poniedziałek. Wzmocnieniem tego sygnału jest również otwarta dziś luka bessy w przedziale ok. 1372-1375 pkt., która nie jest duża, ale w najbliższym czasie może stanowić jeden z potencjalnych obszarów oporu. Biorąc pod uwagę te przesłanki trudno więc liczyć wkrótce na powrót lepszej koniunktury. Zarówno wspomniane okno bessy, jak i przebita linia średnioterminowych wzrostów biegnąca obecnie na wysokości ok. 1390 pkt. stanowią barierę podażową, której przebicie w najbliższych dniach jest raczej mało prawdopodobne.

Duża przewaga podaży znacznie zwiększa jednocześnie ryzyko powrotu kursu przynajmniej w okolice 1315-1331 pkt. już na kolejnych sesjach. W tym rejonie znajduje się jeden z najsilniejszych obszarów wsparcia wyznaczony przez lukę hossy z początku stycznia br. oraz dno spadków z 22 lutego br.

Możliwość taką sugeruje również zachowanie wielu wskaźników technicznych. Stochastic i CCI potwierdziły ostatnie spadki generując w poniedziałek sygnały sprzedaży. Ich spadki okazały się na tyle duże, że ostatni znalazł się w strefie wyprzedania, a Stochastic zbliża się szybko do tego poziomu i wiele wskazuje, że także go pokona. Największe konsekwencje może mieć jednak pogorszenie sytuacji na MACD, który powrócił poniżej swej średniej. Jest to bowiem ważna oznaka słabnięcia rynku, a ewentualne przebicie znajdującego się w pobliżu poziomu równowagi potwierdziłby negatywne sygnały zapowiadając głębszą przecenę. Wyczerpywanie się potencjału byków sygnalizuje także ROC, który nadal utrzymuje się w strefie dodatniej jednak zdecydowany spadek w ostatnich dniach przemawia za tym, że test linii neutralnej jest jedynie kwestią czasu, a ryzyko przebicia tego poziomu jest spore.

Podsumowując można więc powiedzieć, że obecna sytuacja na rynku kontraktów nie napawa optymizmem jeśli chodzi o kierunek koniunktury w najbliższych dniach. Przebicie silnego poziomu wsparcia w poniedziałek oraz dzisiejszy spadek i otwarta luka bessy potwierdzają coraz większą przewagę strony podażowej i wiele wskazuje na to, że wkrótce kurs ponownie powróci do strefy 1315-1331 pkt., gdzie położone jest najważniejsze obecnie wsparcia. Od wyniku jego testu zależeć może z kolei kierunek ruchu w perspektywie najbliższych tygodni.

Jacek Buczyński, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: sytuacja na rynku futures pogarsza się