DM PBK: tygodniowy komentarz techniczny WIRR

opublikowano: 06-08-2001, 12:41

Ostatni tydzień na rynku równoległym przyniósł wyhamowanie dominujących ostatnio spadków jednak nadal trudno o powody do optymizmu, a niekorzystny obraz indeksu WIRR nie uległ większym zamianom. Wskaźnik nadal utrzymuje się w obrębie niezwykle silnego wsparcia w strefie ok. 1928-1945 pkt. Ograniczenie to wyznaczają wierzchołek z połowy lipca 99r. oraz poziom 61.8% zniesienia fali hossy trwającej od października 98r. do lipca ub.r. Byki próbują więc bronić tego ograniczenia, ale wynik tych starań nadal pozostaje nierozstrzygnięty. Mimo znaczenia tego obszaru byki nie są w stanie zainicjować jak na razie wyraźniejszego odbicia, co świadczy o ich niewielkim potencjale. Tym samym nawet zakładając utrzymanie wsparcia szanse na trwalszą poprawę koniunktury w najbliższym czasie nie są raczej duże. Już na wysokości ok. 2000 pkt. znajduje się bowiem pierwszy z ważniejszych oporów, który tworzy dolna linia kanału spadkowego przebita w I dekadzie lipca br. Należy liczyć się więc z ryzykiem, że ewentualna zwyżka będzie jedynie ruchem powrotnym w tym kierunku.

Dość prawdopodobne wydają się natomiast kolejne próby sforsowania wspomnianej zapory dla spadków, które w przypadku powodzenia mogą mieć poważne konsekwencje dla dalszego rozwoju tendencji. Pokonanie tak silnego ograniczenie będzie równoznaczne z powrotem do trendu spadkowego i otworzy drogę dla wyraźniejszej przeceny. Kolejnego silnego wsparcia można bowiem spodziewać się dopiero w okolicach ok. 1600-1625 pkt., gdzie położone są dna z września i listopada 99r. i szczególnie w średnim okresie ryzyko, że rynek sięgnie tego rejonu będzie w przypadku realizacji powyższego scenariusza duże.

Dzięki stabilizacji poprawiła się bieżąca sytuacja dziennych wskaźników technicznych. Możliwość wyhamowania przeceny, tym bardziej w pobliżu ważnego wsparcia, sygnalizowały w niektórych przypadkach pozytywne dywergencje, jednak mimo optymistycznej wymowy potwierdzeniem tych przesłanek będzie dopiero przebicie przez WIRR najbliższych oporów.

Na początku tygodnia sygnał kupna wygenerował Stochastic, ale jednocześnie w końcówce okresu znalazł się on w strefie wykupienia i jakkolwiek nie daje jak na razie negatywnych wskazań może to zapowiadać zbliżający się kolejny ruch spadkowy. ROC jak na razie nie daje klarownych wskazań utrzymując się w obszarze ujemnym, jednak w tym przypadku warto zwrócić uwagę, że zdołał on przebić linię ponad dwumiesięcznego trendu spadkowego. Poprawiła się również sytuacja MACD, który przełamał z dołu swą średnią, dając tym samym sygnał kupna, a obecny zasięg wybicia jest największy od maja br. Zachowanie dziennych wskaźników przemawia więc za możliwością skutecznej obrony wsparcia, a nawet zainicjowania wkrótce próby odbicia, jednak przy obecnym stanie rynku warto zaczekać na potwierdzenie tych sygnałów.

Na wykresie tygodniowym powstała niewielka świeca doji potwierdzająca stabilizację na rynku. Razem z poprzednim korpusem utworzyła ona formację harami sygnalizującą wyczerpujący się impet spadków. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pojawiła się ona w obrębie jednego z ważniejszych obszarów, który tworzy okno hossy z II połowy grudnia 99r. w przedziale ok. 1920-1955 pkt. Układ ten może więc oznaczać krótkoterminową stabilizację notowań, ale scenariusz ten jak i sama formacja wymagają potwierdzenia przez kolejne zamknięcia, które powinny znaleźć się wyżej od minimum harami na wysokości ok. 1925 pkt. Z uwagi na wspomnianą lukę hossy w tym wypadku wskazane wydaje się jednak odstępstwo od powyższej zasady, a za sygnał sprzedaży należałoby przyjąć dopiero zamknięcie okna, czyli spadek poniżej poziomu 1920 pkt.

Jacek Buczyński

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: tygodniowy komentarz techniczny WIRR