DM PBK: udany finał sesji na giełdach w USA

Marek Druś
05-12-2001, 10:03

Sesja w Nowym Jorku miała dość zaskakujący przebieg. Przez większą część dnia atmosfera była względnie dobra, ale nic nie zapowiadało aż tak dobrego zakończenia notowań (Nasdaq Composite osiągnął na zamknięciu poziom najwyższy od sierpnia). Do godziny 20:00 Nasdaq Composite wzrastał o około 1% a DJIA krążył w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Ostatnie dwie godziny handlu przyniosły zdecydowany atak strony popytowej, w konsekwencji czego sesja zakończyła się dużymi wzrostami na obu rynkach. W porównaniu z poniedziałkiem wzrosły obroty (wyraźniej na Nasdaq’u) i ukształtowały się na poziomach nieco powyżej średnich z ostatniego miesiąca. Wczorajszy optymizm w części mógłby zostać usprawiedliwiony informacji ze strony spółek i rekomendacjami analityków. Prezes Cisco Systems poinformował, że listopadowe zamówienia na produkty firmy były zgodne z oczekiwaniami. Prezes stwierdził, że nadal trudno przewidywać jaka będzie wielkość popytu i sprzedaży w okresach bardziej odległych niż jeden, dwa kwartały. Mimo to John Chambers zachowuje optymizm co do przyszłości, uważając jednocześnie, że „dołek” spółka ma już za sobą. Te, na razie bez pokrycia, deklaracje wczoraj wywarły pozytywny wpływ na notowania Cisco oraz jej konkurentów, poprawiły też atmosferę na całym rynku. Zastrzyk optymizmu rynek dostał też od analityków UBS Warburg – stwierdzili oni, że sektor półprzewodnikowy najgorsze ma za sobą. Zamówienia w sektorze utrzymują się obecnie na niskim poziomie, ale sytuacja powinna się poprawiać już w najbliższych miesiącach. W związku z tym UBS Warburg podniósł rekomendacje dla czołowych spółek sektora – Applied Materials, ASM, Novellus, Varian Semiconductor. Na NYSE nastroje poprawiły zapowiedzi trzech banków, wierzycieli Enron, o wsparciu finansowym spółki tak by mogła prowadzić działalność operacyjną.

Dzisiaj istotnych danych makroekonomicznych w USA nie będzie. O 16:00 opublikowany zostanie jedynie wskaźnik aktywności sektora usług w listopadzie (NAPM Services) – oczekuje się, że wzrośnie z 40,6% do 43%. Dane te zazwyczaj nie wywierają dużego wpływu na przebieg koniunktury. Jeżeli jednak dzisiaj wskaźnik okazałby się wyższy od oczekiwań, to w połączeniu z pozytywnym sentymentem jaki wykształcił się na wczorajszej sesji, może stać się pretekstem do kolejnego wzrostu rynku.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: udany finał sesji na giełdach w USA