DM PBK: W tym tygodniu spadki w USA powinny się skończyć

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 21-03-2001, 10:10

Wczorajsza skala obniżki stóp procentowych rozczarowała rynek amerykański. FED zdecydował się obniżyć obie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Niemal połowa analityków dość naiwnie liczyła, że Alan Greenspan zdecyduje się na bardziej radykalne posunięcie. W opublikowanym po posiedzeniu komunikacie FOMC stwierdził, że będzie bacznie obserwować rozwój wydarzeń w gospodarce i jest gotowy do dalszych cięć. Przez niemal całą część sesji przed publikacją decyzji indeksy amerykańskie nieznacznie rosły. Bezpośrednio po przedstawieniu stanowiska FOMC na rynku wystąpił niewielki spadek a zaraz potem wyraźniejszy wzrost, który doprowadził DJIA i Nasdaq Composite do maksymalnych poziomów w trakcie sesji. Wszystko to trwało jednak tylko kilka minut. Chwilę po tym zaczęło przeważać zniechęcenie i indeksy ostro zapikowały w dół. Na obu rynkach znacznie zwiększyły się obroty.

Dzisiaj ciekawa była reakcja rynku japońskiego – inwestorzy zupełnie nie przelękli się spadków w Nowym Jorku a skupili się na zapowiedziach Banku Japonii o powrocie do polityki zerowych stóp procentowych. Indeks Nikkei zanotował największy od listopada 1997 roku wzrost, Ciekawe jest również to, że wczoraj inwestorzy amerykańscy handlujący, po decyzji FED, kontraktami na indeks Nikkei spodziewali się jednoprocentowego spadku indeksu. Natomiast dzisiaj rano inwestorzy japońscy handlujący kontraktami na indeksy amerykańskie „podnieśli” je z dużych minusów na plusy (S&P 500 z –6,5 pkt na +5,9 pkt). Jeżeli ich oczekiwania będą tak wiarygodne, jak inwestorów amerykańskich co do rynku japońskiego, to podczas dzisiejszej sesji w USA można spodziewać się znacznych spadków. To tyle w kwestii wyobraźni inwestorów co do koniunktury na innych rynkach. Moim zdaniem spadki na rynku amerykańskim mogą się zakończyć już w tym tygodniu. Inwestorzy wkrótce powinni skupić się na stanie gospodarki, który, po publikacji ostatnich danych makroekonomicznych, nie wygląda źle. Oczywiście widmo recesji nie jest jeszcze zażegnane, ale kto nie podejmuje ryzyka, ten nie osiąga zysków.

Dariusz Nawrot

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: W tym tygodniu spadki w USA powinny się skończyć