DM PBK: w USA musi dojść do korekty

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 18-05-2001, 09:27

Kontynuacja wzrostów – tak krótko można by podsumować wczorajszą sesję w USA. Przebojem sesji były akcje Hewlett Packard, rosnące o 14,8%, po publikacji lepszych od oczekiwanych wyników za ostatni kwartał. Na Nasdaq’u najlepiej zachowywały się spółki internetowe – właściwie bez istotnego powodu. Dobrą atmosferę na Nasdaq’u podtrzymywała Ciena (producent sprzętu telekomunikacyjnego), która przed rozpoczęciem notowań przedstawiła bardzo dobre wyniki finansowe. Niemal żadnych emocji nie wzbudziły nieco lepsze dane z rynku pracy - liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła drugi tydzień z rzędu, podczas gdy analitycy prognozowali nieznaczny wzrost. Na rynku panowała na tyle dobra atmosfera, że inwestorów nie przestraszył też gorszy wskaźnik aktywności gospodarczej w regionie Filadelfii – Phily Fed Index spadł z –7,2 do –8,9 pkt.

Po sesji wyniki przedstawił Dell Computer – były zgodne z oczekiwaniami. Przedstawiciele spółki zapowiedzieli jednak, że marża zysku operacyjnego może być nieco niższa w następnym kwartale (Dell prowadzi rywalizację cenową ze swoimi największymi konkurentami w branży w celu zwiększenia udziału w rynku). Złą informację podał Palm – spółka stwierdziła, że z powodu spowolnienia gospodarczego spodziewa się znacznego spadku przychodów w najbliższym kwartale. Akcje Palm w handlu posesyjnym spadły o ponad 20% a Dell’a o 3,6%, przyczyniając się do wyraźnego spadku kontraktów na Nasdaq 100.

Dzisiaj na rynku amerykańskim najprawdopodobniej dojdzie do korekty notowań. Nastroje wśród inwestorów są jeszcze dość dobre, ale napływające wieści ze spółek nie pozwalają na większą eksplozję optymizmu. Nieco niepokojące jest, że Nasdaq Composite nie może uporać się ze strefą oporu 2200 – 2300 pkt. To może grozić wystąpieniem silniejszej korekty spadkowej. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji opublikowane zostaną dane o deficycie obrotów bieżących (analitycy oczekują spadku do $24 mld z $26,9 mld), ale trudno się spodziewać by wywarły one duży wpływ na przebieg notowań.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: w USA musi dojść do korekty