DM PBK: w USA nienajlepsze nastroje przed posiedzeniem Fed

opublikowano: 26-06-2001, 09:42

Pomimo bliskości posiedzenia FOMC inwestorzy w USA nie rzucili się wczoraj do zakupów. Na rynku panowała atmosfera przygnębienia po piątkowym ostrzeżeniu Merck o gorszych wynikach finansowych. Komunikat Merck’a spowodował, że zostało nadszarpnięte zaufanie do sektora spółek defensywnych, które w ostatnich miesiącach uważane były za ostoję kapitału. Dodatkowo wczoraj International Paper poinformował, że zamierza zredukować o 10% stan zatrudnienia. Z kolei atmosferę na Nasdaq’u psuły obniżone przez analityków Lehman Brothers i Merill Lynch rekomendacje dla spółek z sektora biotechnologicznego. Najlepiej zachowywały się natomiast spółki z branży półprzewodników i internetowej. W przypadku spółek internetowych było to zasługą dość pochlebnych opinii dotyczących Yahoo! – analitycy stwierdzili, że w kwietniu przychody z reklam w internecie zaczęły się stabilizować, co może zaowocować lepszymi niż dotychczas oczekiwano wynikami Yahoo! Takie wypowiedzi poprawiły nieco nastroje na rynku i spowodowały, że ostatecznie Nasdaq Composite zakończył sesję wzrostem. Niestety po sesji Applied Micro Circuits (sektor półprzewodników) ostrzegł, że spodziewa się gorszych wyników w bieżącym kwartale (4 – 6 centów strat wobec prognozowanego wcześniej wyniku na poziomie zerowym).

Ostatnie dwie sesje na rynku amerykańskim nie mają zbyt optymistycznej wymowy. Na rynek wciąż napływają ostrzeżenia ze spółek i pomimo iż nie jest ich tak dużo jak trzy miesiące temu nie pozwalają na chwilową choćby poprawę koniunktury. W takiej sytuacji chyba jedynym czynnikiem, który może nieco ożywić stronę popytową jest decyzja w sprawie obniżki stóp procentowych. Jeżeli FED zdecyduje się na bardziej zdecydowane posunięcie i zredukuje stopy o 50 pkt bazowych na rynek przynajmniej na kilka najbliższych sesji powinien powrócić optymizm.

Dariusz Nawrot

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: w USA nienajlepsze nastroje przed posiedzeniem Fed