DM PBK: wciąż trwają spadki na rynku terminowym

21-08-2001, 18:18

Na rynku terminowym pesymizm zadomowił się na dobre. Pomimo względnie dobrego zachowania rynku kasowego (WIG 20 przez większą część sesji notował ponad 1,5% wzrost) atmosfera na rynku terminowym najlepsza nie była – baza momentami spadała aż do –21 pkt (cztery sesje temu wynosiła jeszcze +23 pkt). W trakcie sesji inwestorzy zdecydowanie bardziej byli wyczuleni na pogorszenie koniunktury na giełdach Eurolandu i kwotowania kontraktów na indeksy amerykańskie niż na zmiany indeksu WIG 20. Ten duży pesymizm i przeświadczenie o nieuchronności dalszych spadków może oznaczać, że w najbliższych dniach dojdzie do wyczerpania potencjału spadkowego i odwrócenia krótkoterminowego (kilkusesyjnego) trendu na wzrostowy. Taka sytuacja może mieć miejsce już jutro lub pojutrze – dość powszechnie uważa się bowiem, że dzisiejsza obniżka stóp procentowych przez FOMC niewiele zmieni. I pewnie tak będzie. Kwestią otwartą jest jednak jak zareagują na tę decyzję amerykańscy inwestorzy. Dzisiaj trudno spodziewać się pozytywnej reakcji, a ponieważ czasu na podjęcie decyzji inwestycyjnych dużo nie będzie (FOMC upubliczni decyzję o 20:15) zła atmosfera z końcówki dzisiejszej sesji może przełożyć się na jutrzejsze notowania kontraktów na indeksy amerykańskie. Nie jest jednak wcale powiedziane, że „zdyskontowana” decyzja FOMC przyczyni się do rozpoczęcia nowej fali spadkowej na giełdzie nowojorskiej. Warto przypomnieć sobie reakcję rynku po poprzedniej obniżce – po jednosesyjnym spadku na rynek powróciły wzrosty. Taki scenariusz jest moim zdaniem prawdopodobny i tym razem. Jeżeli do tego dołożyłaby się obniżka stóp procentowych przez RPP, to potencjał spadkowy na polskim rynku może ulec na kilka tygodni wyczerpaniu.

W sytuacji technicznej dużych zmian nie ma. Wskaźniki średnioterminowe (MACD i Trix) nadal znajdują się w tendencjach spadkowych, ale dzisiejszy wzrost kursu kontraktów sprawił, że dynamika spadków nieco zmalała. Ponadto zarówno MACD jak i Trix utrzymują się powyżej pięciomiesięcznych linii trendu wzrostowego – obrona tych linii pozwoliłaby na utworzenie kolejnej pozytywnej dywergencji. Ważną wskazówką co do rozwoju koniunktury w najbliższych tygodniach powinien okazać się test poziomu 1050 pkt. Jeżeli wsparcie to udałoby się utrzymać również w trakcie jutrzejszej sesji, to zdecydowanie wzrosłyby szanse na krótkoterminowy wzrost do 1113 pkt (dołek sprzed kilku sesji) bądź do około 1150 pkt (trzymiesięczna linia trendu spadkowego, wzmocniona lokalnym szczytem notowań z 14 sierpnia).

Szansę na wzrosty kursu kontraktów w perspektywie kilku, kilkunastu sesji zwiększa zachowanie indeksu WIG 20 – wczoraj na wykresie świecowym powstała formacja przenikania, zapowiadająca odwrócenie trendu spadkowego.

Na początku jutrzejszej sesji, ze względu na prawdopodobnie negatywną reakcję rynku amerykańskiego na decyzję FOMC i przełożenie złej atmosfery na rynki europejskie, kurs kontraktów na WIG 20 powinien spadać. Moim zdaniem jest jednak mało prawdopodobne by kurs zniżkował poniżej poziomu 1050 pkt.

Dariusz Nawrot

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: wciąż trwają spadki na rynku terminowym