DM PBK: WIG-20 porusza się ruchem bocznym

Marek Druś
opublikowano: 30-04-2001, 12:04

W ostatnim tygodniu sytuacja na rynku nie uległa większym zmianom, a indeks WIG20 poruszał się ruchem bocznym. Na tej podstawie trudno więc wyciągać bardziej zdecydowane wnioski co do rozwoju koniunktury w najbliższym czasie. Wskaźnik porusza się w niewielkim kanale spadkowym, który od góry wyznacza linia łącząca szczyty z 20 i 26.04, położona na wysokości ok. 1485 pkt., zaś z dołu prosta biegnąca przez dna z 24 i 25.04 znajdująca się na poziomie 1440 pkt.

Z uwagi na to, że wykres znajduje się aktualnie w pobliżu górnego przedziału będącego potencjalnym oporem nie można wykluczyć, że konsekwencją oddziaływania tej bariery będzie w najbliższych dniach spadek w okolice dolnego ograniczenia. W takim wariancie warto jednak zwrócić uwagę, że w dolnej połowie białej świecy z 18.04, czyli w strefie ok. 1425-1451 pkt. znajduje się kolejne wsparcie, a tym samym dość prawdopodobne wydaje się powstrzymanie ewentualnej przeceny w tym właśnie rejonie. W nieco szerszej perspektywie nadal można więc zakładać, że mamy do czynienia z ruchem korygującym silną zwyżkę z początku kwietnia br., a w krótkim okresie rynek nadal zachowuje szanse na kontynuację wzrostów. Aby jednak mówić o wyraźnych oznakach przemawiających za takim scenariuszem poza skuteczną obroną wspomnianych obszarów wsparcia indeks musi pokonać wierzchołek z 20.04 na wysokości ok. 1523 pkt. Zaistnienie tych sygnałów powinno zaowocować wzrostem w okolice ok. 1570-1590 pkt.

Na podstawie powyższego obrazu rynku w ostatnim tygodniu trudno więc jednoznacznie przesadzać rozwój koniunktury w najbliższym czasie. WIG20 znajduje się w trendzie bocznym i dopiero wybicie ze stanu stabilizacji może przynieść wyraźniejsze przesłanki co do kierunku, w którym podąży rynek. Niewielki spadkowy kanał, w którym utrzymuje się indeks powoduje wprawdzie, że wkrótce może dojść do kolejnego ruchu spadkowego, ale jego powstrzymania można spodziewać się w obrębie wsparcia w strefie ok. 1425-1450 pkt. Taki wariant potwierdziłby więc korekcyjny charakter ostatniej zniżki, jednak o kontynuacji wzrostów zadecyduje dopiero przebicie szczytu na wysokości ok. 1523 pkt.

W najbliższym, skróconym tygodniu trudno jednak spodziewać się zdecydowanych wahań na rynku, a tym samym najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się dalsza konsolidacja indeksu w przedziale ok. 1450-1490 pkt. Taką możliwość sygnalizuje również diagram tygodniowy, na którym powstała niewielka świeca doji świadcząca, że rynek znalazł w stanie niezdecydowania co do kierunku dalszej tendencji. Razem z poprzednim korpusem utworzyła ona ponadto formację harami, dla której poprzedzający trend nie był wprawdzie zbyt znaczny, jednak mimo to nie można wykluczyć, że okaże się ona skuteczna jako zapowiedź ograniczenia potencjału zwyżki w najbliższym czasie. Efektem może być z kolei wejście rynku w fazę stabilizacji.

Jacek Buczyński, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: WIG-20 porusza się ruchem bocznym