DM PBK: WIRR nadal bez wyraźnych sygnałów

Marek Druś
30-04-2001, 12:25

Scenariusz z poprzedniego tygodnia przewidujący utrzymanie trendu bocznego na rynku równoległym sprawdził się. Obecne zachowanie indeksu WIRR nadal nie daje więc jednoznacznych wskazań co co do kierunku koniunktury, szczególnie w średnim okresie. Konsolidację od dołu wyznacza poziom ok. 2313 pkt., zaś od góry ważny opór na wysokości ok. 2360 pkt. i dopiero wybicie z tego przedziału może przynieść wyraźniejsze sygnały decydujące o charakterze tendencji. W tej sytuacji można więc zakładać trzy warianty możliwego zachowania rynku.

Pierwszy z nich, najbardziej prawdopodobny w najbliższym czasie to dalsza kontynuacja trendu bocznego w powyższej strefie. Za jego realizacją przemawia także diagram tygodniowy, na którym od ponad miesiąca indeks próbuje bezskutecznie sforsować barierę podażową w obrębie okna bessy z połowy marca br. w przedziale ok. 2331-2368 pkt. Konsolidacja nadal nie wniesie jednak większych zmian do sytuacji na rynku i nie przyniesie rozstrzygnięć co do kierunku, w którym rynek może podążyć.

Obraz poprawiłoby wybicie górą ze stanu przejściowego, a biorąc pod uwagę szerokość strefy konsolidacji powinno ono przynieść zwyżkę w okolice ok. 2410 pkt. Takie założenie wiąże się jednak z koniecznością przebicia wspomnianego oporu na poziomie ok. 2360 pkt., co z uwagi na jego wymowę może w najbliższym czasie okazać się zadaniem trudnym. Tym samym wydaje się, że optymistyczny wariant jakkolwiek nie wykluczony ma raczej małe szanse powodzenia w krótkim okresie.

Kolejnym możliwym rozwiązaniem, którego nie można lekceważyć jest pokonanie dolnej granicy konsolidacji, czyli wsparcia na wysokości ok. 2313 pkt. Wybicie dołem z bieżącego stanu przejściowego pogorszyłoby obraz wskaźnika i byłoby ważnym sygnałem niosącym groźbę wyraźniejszej przeceny. Kolejne wsparcie znajduje się wprawdzie w okolicach dna z 14.03, czyli ok. 2290 pkt., jednak nie można wykluczyć, że w takim przypadku dojdzie do jego przełamania i przecena okaże się głębsza.

Powyższy obraz rynku nie daje więc jednoznacznych sygnałów co do rozwoju koniunktury w najbliższym czasie, który zależeć będzie od kierunku wybicia ze stanu konsolidacji, w której od ponad miesiąca znajduje się WIRR. Najbardziej prawdopodobne w obecnej sytuacji jest, że w najbliższym czasie indeks nie zdoła jednak przełamać stanu przejściowego i pozostanie w obrębie konsolidacji. Oceniając natomiast szanse na przebicie któregoś z przedziałów wyznaczających trend boczny wydaje się, że przebicie oporu na wysokości ok. 2360 pkt., będzie w krótkim okresie niezwykle trudne, a tym samym można oczekiwać, że wskaźnik będzie raczej testował dolną granicę. W takim wariancie niewykluczone jest również przełamanie tego wsparcia.

Jacek Buczyński, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: WIRR nadal bez wyraźnych sygnałów