DM PBK: wymiar wzrostów na GPW nie jest jednoznaczny

DM PBK
opublikowano: 31-01-2002, 17:47

Dobre dane z rynków amerykańskich nie pozostały bez wpływu na nastroje również na naszym parkiecie. W efekcie dzisiejsza sesja przyniosła lekką poprawę koniunktury, choć trudno raczej mówić o zdecydowanym optymizmie wśród kupujących, którzy w przeważającej mierze koncentrowali się na wybranej grupie walorów.

Dobre dane z rynków amerykańskich nie pozostały bez wpływu na nastroje również na naszym parkiecie. W efekcie dzisiejsza sesja przyniosła lekką poprawę koniunktury, choć trudno raczej mówić o zdecydowanym optymizmie wśród kupujących, którzy w przeważającej mierze koncentrowali się na wybranej grupie walorów.

Otwarcie notowań, jak na ostatnie niezbyt pomyślne czasy było dość wysokie i przyniosło wzrost wartości większości wskaźników koniunktury, a jedynie NIF był słabszy o 1.1%. Taka sytuacja skłoniła jednak część inwestorów ostrożnych po ostatnich spadkach do zamykania pozycji, co skutecznie hamowało większe wzrosty. Z drugiej natomiast strony również popyt nie dopuszczał do głębszej przeceny i w rezultacie przeważająca większość sesji upłynęła pod znakiem wahań bocznych powyżej poziomów odniesienia ze środy. Dopiero w ostatnich godzinach handlu można było dostrzec większe ożywienie kupujących, które jednak nie zmieniło zasadniczo od razu rynku.

W centrum zainteresowania strony popytowej pozostawały Pekao i PKN, na których koncentrowała się spora część dzisiejszego obrotu przy wyraźnych wzrostach tych walorów. Z czasem do tej dwójki dołączył również BZWBK, który zyskał 5%.

W rezultacie główne wskaźniki naszej giełdy – WIG i WIG20 kończyły dzień osiągając swe maksima i zyskując ok. 2%. Sztuka ta nie udała się w przypadku pozostałych indeksów, ale i tak wszystkie one zamknęły się na plusie.

Dzisiejsza sesja przebiegała pod znakiem wzrostów, ale wymowa tego faktu nie jest do końca jednoznaczna. Wysokie otwarcie na tyle zadowoliło (bądź przestraszyło) uczestników rynku, że postanowili nie wykazywać zbyt nerwowych ruchów i gdyby nie bardzo dobra koniunktura na PEKAO i PKN Orlen, obraz warszawskiego parkietu nie wyglądałby aż tak dobrze. Indeks WIG20 w dużej mierze dzięki utrzymaniu na wysokim poziomie notowań tych dwóch spółek, zyskał na zamknięciu 2,2 proc. i ustalił się na wysokości 1445 pkt. Taki rozwój sytuacji co prawda otwiera drogę do ataku na ostatnie maksima, ale trzeba dodać, że tak wysokie zamknięcie wspomnianego indeksu było wynikiem swoistego rzutu na taśmę (czytaj: fixing). Wcześniejsze wstrzemięźliwe zachowanie inwestorów związane było natomiast z oczekiwaniem na dalszy rozwój koniunktury za oceanem. Jak pokazała środowa sesja amerykańscy inwestorzy potrafią popadać w skrajne nastroje przechodząc od dynamicznego spadku do całkiem przyzwoitej zwyżki. Dzisiejsze wzrostowe otwarcie nie daje zatem gwarancji, że rynek zdoła utrzymać pozytywne nastroje w dłuższym okresie czasu. Z czynników wewnętrznych warto odnotować ostatnie posunięcie RPP, które zgodne z oczekiwaniami, a zatem wcześniej zdyskontowane nie przyniosło euforii, ale z punktu widzenia dłuższego terminu stwarza warunki do dalszego budowania platformy odbicia od dna polskiej gospodarki. Na zbliżonym poziomie w stosunku do oczekiwań był opublikowany w czwartek poziom deficytu obrotów bieżących, niepokojącym zjawiskiem według agencji ratingowej Fitch jest natomiast narastający dług publiczny.

Mirosław Stępień, DM PBK SA

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Polecane