DM PKO BP: I kwartał słaby, ale bez większych rozczarowań

DI
30-04-2009, 18:02

Zdaniem analityków DM PKO BP, po I kwartale 2008 r. nie należy oczekiwać tak znaczących rozczarowań jak w IV kwartale poprzedniego roku. Jednak między innymi dlatego, że inwestorzy zdają sobie sprawę, że wyniki spółek będą słabe.

Dlatego, według DM PKO BP, na GPW raczej nie powinno dojść do tak dramatycznej wyprzedaży akcji jak w lutym. Podtrzymują jednak opinię, że wzrosty z ostatniego 1,5 miesiąca są jedynie korektą spadków, a obecnie przyszedł czas na dalszą kontynuację trendu spadkowego.

- Pozostajemy negatywnie nastawieni do polskiego rynku akcji, sądzimy, że po dynamicznych wzrostach u inwestorów pojawi sie skłonność do realizacji zysków. Właściwego ruchu wzrostowego oczekujemy pod koniec br. lub dopiero w przyszłym roku – czytamy w raporcie DM PKO BP.

Wyniki spółek z branży metalowej będą słabe. Powodem jest zła koniunktura gospodarcza i efekt
sezonowości, które wpłynęły na spółki dystrybucyjne. Lepsze od oczekiwanych wyniki KGHM związane są z poprawą na rynku miedzi i osłabieniem złotego względem dolara.

Wyniki spółek chemicznych będą w większości charakteryzowały sie spadkiem sprzedaży w ujęciu
r/r, ale będzie można zauważyć  poprawę kwartał do kwartału. Pierwszy kwartał zawsze jest lepszy w związku z rozpoczęciem sezonu zasiewów, niestety drastyczny spadek cen nawozów obniży wartość przychodów.
Zyski operacyjne powinny być już na plusach, jednak będą one o wiele niższe od porównywalnych w
analogicznym okresie. Wyniki netto zostaną obciążone ujemna wycena instrumentów pochodnych oraz
przeszacowaniem kredytów walutowych. Pocieszające  jest to, że będzie to ostatni kwartał, w którym pojawia sie powyższe czynniki.

Sektor paliwowy zaskoczy negatywnie, głównie na skutek spadku notowań ropy naftowej, dyferencjału Ural/Brent oraz marż rafineryjnych. W przypadku PKN Orlen na wynikach operacyjnych zaważy negatywnie spadek zysku operacyjnego w segmencie petrochemicznym. Przeszacowanie zapasów, ujemny efekt LIFO oraz ujemne różnice kursowe z tytułu rewaluacji kredytów walutowych pogrążą wyniki finansowe netto PKN Orlen jak oraz Lotosu. PGNIG z kolei ucierpi z powodu wysokich kosztów zakupu importowanego gazu, ale będzie to już prawdopodobnie ostatni kwartał z negatywnym wynikiem netto. Wraz ze spadkiem notowań ropy będą obniżały sie ceny gazu importowanego. Wahania waluty będą istotnym czynnikiem determinującym wysokość wyników PGNIG w kolejnych kwartałach.

Spółki sektora drzewno-papierniczego, ze względu na duży udział eksportu w sprzedaży będą na
poziomie przychodów korzystały z pozytywnych relacji walutowych, na które jednak nałoży sie wolumenowy
spadek popytu na produkty. Na wynikach netto w przypadku dużej części przedsiębiorstw po raz kolejny zaciążą negatywne wyceny instrumentów pochodnych oraz walutowych pozycji bilansowych. Dobrych
wyników oczekujemy od Forte, przeciętnych od Świecia, a po raz kolejny słabych od Grajewa.

W załączonym materiale przedstawiono prognozy wyników kwartalnych wybranych spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / DM PKO BP: I kwartał słaby, ale bez większych rozczarowań