DM TMS: Spokojny początek tygodnia na rynku złotego

Joanna Pluta
opublikowano: 06-12-2010, 12:06

Kurs euro rozpoczynał dzisiejszą sesję w pobliżu istotnego wsparcia na poziomie 3,9800 zł. W okolicach tej wartości przebiega 200-sesyjna średnia krocząca, która od maja do końca lipca skutecznie powstrzymywała spadki euro (wówczas kształtowała się ona na poziomie 4,0500 zł). Po jej przebiciu, linia ta hamowała silniejszy wzrost wartości euro, zbiegając się z górnym ograniczeniem czteromiesięcznego kanału spadkowego na wykresie eurozłotego. Obecnie, po wybiciu z kanału i wzroście ponad średnią, ma ona szansę ponownie średnioterminowo powstrzymywać bardziej zdecydowane spadki w  notowaniach eurozłotego.

Dziś na regionalny rynek napłynęły negatywne informacje – agencja ratingowa Moody’s zdecydowała się na obniżkę oceny zdolności kredytowej Węgier. Rating został zdegradowany z Baa3 do Baa1 z perspektywą negatywną. Oznacza to, że przy okazji kolejnej rewizji może on zostać ponownie obniżony (oczywiście, o ile nie nastąpi poprawa w zakresie wdrażania reform strukturalnych). Agencja uzasadniała swoją decyzję pogarszającą się kondycją finansową Węgier. Według Moody’s, stan taki jest efektem tego, że reformy przeprowadzane przez tamtejszy rząd mają charakter tymczasowy i nie prowadzą do trwałej konsolidacji finansów publicznych.

Biorąc pod uwagę niewielką skalę reakcji złotego na pesymistyczne doniesienia z Węgier, można oczekiwać, że krajowa waluta nie będzie wykazywać dziś większej zmienności. W krótkim terminie możliwy jest wąski przedział wahań 3,9800-4,0200.

Eurodolar zwyżkował silnie po dużo słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy. Notowania euro do dolara wzrosły w okolice 1,3450. Ruch ten dodatkowo wsparły słowa prezesa Fedu Bena Bernanke. W pierwszym komentarzu do danych z rynku pracy USA powiedział on, że widzi możliwość rozszerzenia programu skupowania aktywów ponad zaplanowane wcześniej 600 mld USD.

Notowania eurodolara od początku dzisiejszej sesji odreagowują piątkową zwyżkę. Kurs dotarł dziś w okolice poziomu 1,3300. Dzisiaj rozpoczyna się spotkanie ministrów finansów Unii Europejskiej. W jego trakcie będzie prawdopodobnie dyskutowana kwestia sytuacji w portugalskiej gospodarce.

Zdaneim jednego z członków ECB C. Noyera, negatywny sentyment względem strefy euro związany z problemami Irlandii powinien ustępować - po tym, jak kraj ten otrzymał międzynarodową pomoc finansową. Zdaniem Noyera, przypadek Irlandii jest szczególny i nie należy go łączyć z sytuacją problematycznych gospodarek południowoeuropejskich. Noyer stwierdził, że bank centralny w celu niedopuszczenia do nadmiernego wzrostu oprocentowania obligacji portugalskich i hiszpańskich dokonywał zakupów tych papierów dłużnych na rynku wtórnym. Nie jest jednak wiadomo, kiedy miały miejsce te operacje, ani też na jaka kwotę opiewały. Noyer przewiduje spowolnienie ożywienia gospodarczego w Eurolandzie w najbliższych miesiącach, jednak nie widzi ryzyka nawrotu recesji i zrealizowania się scenariusza „podwójnego dna”.

Joanna Pluta
Departament analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / DM TMS: Spokojny początek tygodnia na rynku złotego