DM TMS: Umiarkowane nastroje na światowych parkietach

Joanna Pluta
18-08-2008, 11:25

Dzisiejsze otwarcie giełd europejskich, po  umiarkowanie dobrej sesji w piątek, nie zaskoczyło nadmiernym optymizmem.

Piątkowa sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się na niewielkich plusach - indeks blue chipów Dow Jones zyskał 0,38%, a S&P 500 0,41%. Rynek obawia się, iż obserwowana ostatnio zniżka cen energii spowodowana jest spadkiem koniunktury w gospodarce światowej, co nie poprawia nastrojów na giełdach. Potwierdzeniem tych obaw były zeszłotygodniowe dane makro –  spadek PKB w Japonii oraz w strefie euro w drugim kwartale bieżącego roku, zdają się sugerować, iż zagrożenie recesją gospodarczą dotyczy nie tylko USA.

Inwestorzy w Azji również czują zaniepokojenie o przyszłość światowej gospodarki, co powoduje iż wzrosty nie są spektakularnie wysokie. Na giełdzie w Tokio wsparciem dla zwyżki w czasie ostatniej sesji okazał się słabszy jen. Dzięki temu zyskiwały spółki eksportowe. Nikkei 225 wzrósł dzisiaj o 1,12%.

Dzisiejsze otwarcie giełd europejskich, po umiarkowanie dobrej sesji w piątek, nie zaskoczyło nadmiernym optymizmem. Główne indeksy rozpoczęły notowania na minusie. Nad rynkiem cały czas wisi widmo recesji gospodarczej w Europie. Do tego dochodzi problem rosnącej inflacji. Najwięcej od rana straciły banki – UBS odnotował już 1-procentową stratę, Societe Generale oraz Credit Suisse straciły po 1,5%.

GPW podążyła za nastrojami na światowych giełdach i otworzyła się na minusie. WIG 20 na otwarciu spadł o 0,14%. Obronną ręką ma szanse zakończyć dzisiejszą sesję KGHM – w wyniku rosnących cen miedzi na rynkach światowych spółka zyskała od otwarcia 0,77%, w czym póki co nie przeszkodziło obniżenie rekomendacji przez UniCredit.

Inwestorzy czekają dziś na dane ze strefy euro o bilansie handlu zagranicznego oraz ważne dla przyszłej decyzji o poziomie stóp procentowych dane o dynamice przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Joanna Pluta
Autorka jest specjalistką Departamentu Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM TMS: Umiarkowane nastroje na światowych parkietach