DM WBK: dane o deficycie nie wpłyną na GPW

Marek Druś
02-05-2001, 09:21

Poniedziałkowa sesja przyniosła dość zaskakujące spadki indeksów, WIG stracił 1,4%, natomiast WIG-20 2,1% i zakończył sesję poniżej krótkoterminowego wsparcia na 1.450 pkt. Bez wątpienia do takiego zachowania rynku przyczynił się PKN Orlen, który poinformował o stracie za I kw. br. w wysokości 15 mln zł. Było to duże rozczarowanie dla inwestorów, w związku z czym przystąpili do wyprzedaży akcji spółki. Akcje potaniały o 6,3%. Ponadto do spadku w dalszym ciągu przyczyniały się walory Elektrimu, które spadły 5,5%. Przez większą część sesji pozytywnie zachowywały się walory spółek komputerowych, jednakże w momencie spadku WIG-20 poniżej 1.450 pkt. i te spółki zaczęły tanieć. Najbardziej odczuł to Prokom i Softbank, które spadły odpowiednio o 4,1% i 3,3%.

Z technicznego punktu widzenia obecnie należy liczyć się z możliwością pogłębienia tendencji spadkowej, po przebiciu wsparcia. Kolejnym silnym wsparciem dla rynku jest przedział 1.390-1.417 pkt. W drugiej połowie marca poziom ten był silnym oporem, w związku z czym pułap ten powinien powstrzymać spadki na rynki. W przypadku, gdy poziom ten nie zadziała to znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo testu minimów z połowy marca i początku kwietnia w okolicach 1.300 pkt.

Dzisiaj po sesji zostanie opublikowany deficyt obrotów bieżących za marzec, który może mieć wpływ na poczynania inwestorów, w przypadku, gdyby dane te zaskoczyły negatywnie rynek. Dane zgodne z oczekiwaniami nie powinny wpłynąć na poczynania inwestorów, gdyż są one już zdyskontowane.

Na świecie w dalszym ciągu dominują tendencje wzrostowe, co ewentualnie powinno powstrzymywać inwestorów przed zbyt gwałtownym wyzbywaniem się akcji.

Tomasz Jerzyk, DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM WBK: dane o deficycie nie wpłyną na GPW