DM WBK – komentarz posesyjny

opublikowano: 02-02-2001, 16:44

Po stabilizacji w trakcie kilku ostatnich sesji dzisiaj praktycznie nic się nie zmieniło. Trudno bowiem szerokość wahań rzędu 12 pkt. w przypadku WIG20 określić zdecydowanym ruchem. Zagraniczne parkiety również niewiele pomagają, gdyż zmiany wielkości kilku dziesiątych proc. nie dają żadnych wskazań.

Z drugiej strony błędem byłoby stwierdzenie, iż na sesji kompletnie nic się nie działo. Na pierwszy plan bez wątpienia wysuwa się debiut pierwszego publicznego portalu Interii. Choć nie dał on tak wysokiego zysku jak mający swe pierwsze notowanie wczoraj MCI (35 proc.), to jednak nie sposób być zadowolonym z 20 proc. zysku w skali zaledwie czterech dni. Wprawdzie wkrótce po otwarciu kurs wyraźnie osłabł, jednak wziąwszy pod uwagę, iż znakomita część graczy miała w odniesieniu do Interii nastawienie wybitnie spekulacyjne, to wymiana 20% sprzedawanych walorów, dobrze wróży jej najbliższej przyszłości.

Warto również zauważyć pewne wzmocnienie sektora TMT, a przynajmniej niektórych jego przedstawicieli. Wzrosła Agora, w przypadku której zadziałało po raz kolejny wsparcie w okolicach 72 zł. Odżywa również powoli Prokom, a TP S.A. zdecydowanie pokonała ważny poziom 26 zł. Z kolei banki z portfela WIG20 (PBK, Pekao) dzisiaj odpoczywały, przekazując jednocześnie pałeczkę tzw. drugiej lidze, a dokładnie Kredyt Bankowi zwyżkującemu 5 proc.

Patrząc na rynek całościowo, w najbliższym czasie powinien nastąpić zdecydowany ruch. Standardowe pytanie to oczywiście: w którą stronę? Wśród analityków przeważają optymiści, ale nie wolno zapomnieć o pogłębiającej się recesji w USA. Obniżka stóp przyćmi to zjawisko tylko na chwilę, gdyż wraz z kolejnymi nieprzyjemnymi danymi wzrośnie świadomość, iż obniżka stóp da efekt najwcześniej za kilka miesięcy. Ale giełda przecież dyskontuje przyszłość - powiedzą optymiści i kółko się zamyka. Co mnie jednak niepokoi to fakt, iż Dow Jones nie zdyskontował jeszcze recesji, a bez tego trudno mówić o dyskontowaniu poprawy.

Robert Uzarewicz

Makler DM WBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM WBK – komentarz posesyjny