DM WBK: maleją szanse spółek hi-tech na dalsze wzrosty

18-07-2001, 09:12

Wczorajsza sesja przyniosła znaczący spadek indeksów, w efekcie czego zarówno WIG jak i WIG-20 oddały zyski z sesji poniedziałkowej. Przyczyną takiego zachowania była znaczące spadki na rynkach zachodnioeuropejskich przed otwarciem sesji w USA. W końcówce tamtejsze indeksy zdołały odrobić większość strat i zanotowały niewielkie straty po tym jak indeksy amerykańskie odrobiły początkowe straty i zaczęły zwyżkować.

Na krajowym rynku sesja została ustawiona przez zaskakująco niskie otwarcie na walorach Softbanku, który stracił ponad 13% w związku z obniżką prognoz wyników finansowych. Spowodowało to wzrost obaw inwestorów o wyniki spółek za I pół. I w efekcie pozbywano się akcji, które tak chętnie kupowano jeszcze dzień wcześniej. Poza Softbankiem, który zamknął się na poziomie 10% niższym, sporo traciły również inne spółki informatyczne Prokom i Comarch po 4,5% oraz spółki telekomunikacyjne, które nadawały ton wzrostom w poniedziałek TP SA oddała 3,6%, a Netia 2,5%. Minimum w trakcie sesji zostało ustanowione dzięki silnemu spadkowi akcji Agory, które w pewnym momencie były zawieszone na dolnych widełkach, co oznaczało spadek o ponad 15% w odniesieniu do zamknięcia w poniedziałek. Tak silna przecena została jednak wykorzystana do zakupów i zamknięciu kurs stracił zaledwie 0,4%.

Sesja w USA zakończyła się pozytywnie, lecz po sesji wyniki finansowe opublikował Intel, który zaskoczył rynek słabymi rezultatami (3 centy na akcje wobec oczekiwanych 8-13 centów). Jednakże, jak na tak słabe wyniki kontrakty terminowe na Nasdaqa tracą niecały 1%, co nie powinno wpłynąć negatywnie na rynki zachodnie. Technicznie WIG-20 nie pokonał średniej krótkoterminowej, która wyznacza najbliższy opór dla rynku na 1226 pkt. Szanse na dalsze wzrosty są uzależnione od ewentualnego pokonania tej średniej.

Tomasz Jerzyk

DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM WBK: maleją szanse spółek hi-tech na dalsze wzrosty