DM WBK oczekuje wzrostów na GPW w oczekiwaniu na RPP

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 25-04-2001, 09:24

Wczorajsza sesja zgodnie z przewidywaniami przyniosła kontynuację spadków indeksów, WIG stracił 0,5%, a WIG-20 0,6%. Na otwarciu kursy spółek zwyżkowały, po publikacji lepszych od oczekiwań wyników Deutsche Telekom i co za tym idzie wzrostom na rynkach zachodnioeuropejskich. W dalszej części sesji największe spółki zniżkowały, co ściągnęło indeksy w dół. Najsłabiej zachowywały się walory Elektrimu oraz TP S.A., które spadły odpowiednio o 4,2% i 1,8%. Najlepiej z kolei spisywały się spółki informatyczne Prokom i Computerland, które wzrosły o 4,3% i 1%. Wzrost tych spółek należy powiązać z dobrymi wynikami finansowymi za I kw. br. Prokom, co prawda odnotował stratę na poziomie netto, co należy tłumaczyć utworzeniem rezerw na akcje Softbanku, jednakże wzrost zysku operacyjnego o 111% zrobił wrażenie na inwestorach. W dalszym ciągu wysokie obroty i zwyżka kursu ma miejsce na walorach Netii, która zyskała 4,3%. Powiązać to należy z doniesieniami o chęci wyjścia z inwestycji przez Telię. Wielu inwestorów spodziewa się, że jego miejsce zajmie Deutsche Telekom, co sprzyja wzrostowi ceny akcji.

Dzisiejsza sesja powinna przynieść próbę wzrostu w oczekiwaniu na wynik posiedzenia RPP. Mimo, zgodnych oczekiwań analityków, że RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie, to część inwestorów liczy na obniżkę i z tego powodu kupuje akcje. Ponadto jutro zbiera się na swoim posiedzeniu ECB, który również powinien obniżyć stopy procentowe, co z kolei zapewnia pozytywną sytuację na giełdach w Europie Zachodniej.

Tomasz Jerzyk, DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / DM WBK oczekuje wzrostów na GPW w oczekiwaniu na RPP