DM WBK: przecena Elektrimu pogrążyła indeksy GPW

04-06-2001, 16:43

Po ubiegło tygodniowym maraźmie i braku rozstrzygnięć co do kierunku w którym podąży rynek poniedziałkowa sesja przyniosła nieco więcej wyjaśnień inwestorom. Po bardzo spokojnym otwarciu zapowiadał się kolejny dzień bezruchu cen akcji i indeksów. Istotnie indeks WIG20 oscylował w wąskim kanale ponad wsparciem na poziomie 1450 pkt. Bardzo mizerny handel trwał aż do popołudnia. W tej części sesji najsłabiej zachowywał się Optimus.

Inwestorzy wciąż bardzo negatywnie oceniają niejasną transakcje BRE z ITI i wyraźnie przeważa pogląd że wydzielenie aktywów portalowych Optimusa to bardzo złe informacje dla przyszłości spółki. Punktem przełomowym poniedziałkowej sesji był jednak komunikat Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Urząd ten nie zgodził się na transakcje sprzedaży przez Elektrim akcji Elektrimu Kable na rzecz Krakowskiej Fabryki Kabli. Zdaniem UOKiK transakcja ta spowodował by silne zmonopolizowanie rynku i tym samym znaczny spadek konkurencji ze wszystkimi negatywnymi skutkami dla tego sektora. Taka decyzja spowodowała gwałtowny spadek kursu Elektrimu Kable. W ciągu zaledwie kilku minut wartość rynkowa spółki spadła o dziesiątą jej część. Brak zgody oznacza prawdopodobnie również i kłopoty dla Elektrimu, który liczył na pieniądze z tej transakcji, które miały posłużyć z kolei do spłaty krótkoterminowych zobowiązań. Odsunięcie w czasie transakcji sprzedaży Portu Praskiego a także brak zgody na sprzedaż akcji Elektrimu Kable komplikuje krótkoterminową sytuację tej spółki. Niestety ma to również i reperkusje dla całego rynku. Przecena akcji Elektrimu doprowadziła do przełamania wsparcia na wysokości 1450 pkt a także dała hasło że rynek może podążyć znów w okolice swoich ostatnich minimów. Strach był dość silny bo inwestorzy w ogóle nie zwracali uwagi na stosunkowo spokojny przebieg sesji na świecie. Jedynego pocieszenia można się doszukiwać w bardzo niskim poziomie obrotów, który nieco łagodzi znaczenie poniedziałkowych spadków ale sytuacja rynku znacznie się pogorszyła.

Paweł Czupryński, Makler DM WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM WBK: przecena Elektrimu pogrążyła indeksy GPW