DM WBK rekomenduje: akumuluj PBK i KGHM

Paweł Kubisiak
opublikowano: 14-03-2001, 21:14

PBK – u progu fuzji

Rekomendacja: akumuluj - 28 lutego 2001

Zysk netto wypracowany przez PBK w 2000 r. był nieco niższy od naszych oczekiwań (310 mln zł). Było to przede wszystkim wynikiem wyższych niż oczekiwaliśmy rezerw, utworzonych w związku z pogorszeniem sytuacji finansowej kredytobiorców. Szacujemy, że dywidenda na akcję będzie taka sama jak w ub.r. (2,8 zł na akcję).

W br. spodziewamy się lepszych wyników finansowych, dzięki zwiększeniu akcji kredytowej w związku z dokonaną dziś przez RPP obniżką stóp procentowych oraz dalszymi przewidywanymi obniżkami w następnych miesiącach. Umożliwi ona prowadzenie bardziej ekspansywnej polityki kredytowej. Powinna także nastąpić poprawa sytuacji finansowej kredytobiorców (co będzie miało wpływ na poziom rezerw). Na wynik br. pozytywny wpływ będzie miało także sfinalizowanie sprzedaży akcji PTE Orzeł na rzecz STU Hestia (zysk netto rzędu kilkunastu milionów zł).

Aktualnie trwają przygotowania do połączenia PBK i BPH, jednak ciągle nie jest jasne, który z banków będzie przejmującym, a który przejmowanym. W ciągu kilku tygodniu powinny pojawić się pierwsze oficjalne informacje na temat. fuzji. Banki już rozpoczęły współpracę (będą miały wspólną ofertę internetową i call-center). Wg naszego scenariusza połączenie obu banków odbędzie się poprzez nową emisję akcji BPH, którą obejmą akcjonariusze PBK. Uważamy, że siedzibą połączonego banku będzie Warszawa (PBK dysponuje nową siedzibą).

Biorąc pod uwagę stan kapitałów własnych na koniec ub. r. wydaje się, że parytet akcji zostanie ustalony w proporcji 2 akcje PBK za 1 akcję BPH. Parytet ten mógłby być niższy (na korzyść akcjonariuszy PBK), gdyż nie ma pewności, że fuzja zostanie zaakceptowana. Wydaje się jednak, że parytet 2:1 jest odpowiedni, ponieważ BPH dysponuje aktywami kredytowymi o wyższej jakości oraz posiada cenne aktywo, jakim są akcje PTE Commercial Union BPH CU WBK (wg DM WBK akcje te są warte 248,4 mln zł, ich wartość bilansowa to 21 mln zł).

6 marca br. do obrotu giełdowego zostanie wprowadzonych 210,1 tys. akcji, które 2 lata temu pracownicy banku obejmowali po 49,5 za akcję. W związku z możliwością wystąpienia podaży ewentualną zniżkę kursu należałoby wykorzystać do otwarcia/zwiększenia pozycji.

Marcin Wróblewski

Analityk DM WBK

KGHM - duzy wpływ kursów złotego

Rekomendacja: akumuluj - 28 lutego 2001

IV kwartał ub.r. i cały rok 2000 spółka może zaliczyć do udanych. Wysokie notowania cen miedzi (średnia cena miedzi w ub. r. – 1814 USD/t wobec 1574 USD/t w 1999 r.) oraz osłabienie złotego wobec dolara amerykańskiego (średni kurs USD w ub.r. – 4,35 zł wobec 3,96 zł w 1999 r.) przyczyniły się do wzrostu przychodów i zysków spółki. Spodziewamy się, że dywidenda za ub.r. wyniesie 0,6-0,8 zł na akcję (20-25% zysku netto).

Spowolnienie gospodarcze na świecie (szczególnie w USA) przekłada się bezpośrednio na zużycie miedzi, a w związku z tym na także na jej notowania (aktualnie cena miedzi – ok. 1.780 USD/t). Szacujemy, że średnia cena miedzi w br. wyniesie 1.800 USD/t. Po obniżeniu przez RPP podstawowych stóp procentowych powinno nastąpić osłabienie złotego w stosunku do dolara, co z kolei korzystnie wpłynie na wyniki spółki.

Na uwagę zasługuje fakt, iż KGHM wg wskaźników rynkowych (P/E, EV/EBITDA) wypada znacznie lepiej niż porównywalne (pod względem sprzedaży) spółki miedziowe (dyskonto rzędu co najmniej 30% na prognozowanych wynikach KGHM na br.). Można więc uznać, że posiadany pakiet akcji Polkomtelu zupełnie nie jest uwzględniany w wycenie miedziowego koncernu z Lubina bądź bardzo nisko wyceniana jest działalność podstawowa (naszym zdaniem zbyt nisko).

KGHM przygotowuje się do sprzedaży akcji Telefonii Lokalnej. Wydaje się, że w początkowo KGHM umożliwi inwestorowi wejście do TL poprzez udział w nowej emisji akcji, a następnie odsprzeda posiadane akcje TL. Spółka ma zamiar sprzedać akcje TL jeszcze w br. Może się to okazać trudne, ale nie jest to niemożliwe. KGHM prawdopodobnie odzyska jedynie środki zainwestowane w TL.

Potencjalnej podaży akcji KGHM można spodziewać się naszym zdaniem najwcześniej w 2002 r. Wydaje się, że jest to najbliższy możliwy termin sprzedaży pakietu 10% akcji KGHM należących do Skarbu Państwa. W br. sprzedaży akcji koncernu miedziowego nie będą prawdopodobnie sprzyjać niższe niż w 2000 r. ceny miedzi oraz planowane na wrzesień/październik wybory parlamentarne.

Marcin Wróblewski

Analityk DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / DM WBK rekomenduje: akumuluj PBK i KGHM