DM WBK rekomenduje: KUPUJ Vistulę

31-07-2001, 12:09

Analitycy DM WBK w raporcie z 16 lipca wystawili akcjom Vistuli rekomendację KUPUJ. Akcje wyceniono na 10,60 zł, podczas gdy cena rynkowa wynosiła 6,95 zł.

DM WBK zwraca uwagę, iż znakomite wyniki finansowe I kwartału 2001 r. wskazują na pomyślne przeprowadzenie głównej fazy reorganizacji, po której systematycznie rośnie wartość sprze3daży na 1 zatrudnionego. Wzrastają obroty spółki, a działania restrukturyzacyjne widoczne są w wyższych marżach.

Przemyslaw Sawala-Uryasz z DM WBK uważa, ze mimo ciężkiej sytuacji sektora, Vistula potrafiła odnaleźć się w nowych realiach gospodarki rynkowej. Nowy zarząd diametralnie zmienił kierunek rozwoju firmy.

Spółka zredukowała moce przerobowe, ograniczyła produkcję uszlachetniającą oraz skupiła się na marketingu i promocji. Nowa strategia przyniosła efekty w postaci wzrostu sprzedaży i poprawy rentowności.

Reorganizacja wyeliminowała nadmiar potencjału produkcyjnego. Zmieniono system pracy na jednozmianowy i usamodzielniono zakłady produkcyjne w Przeworsku. O blisko jedną trzecią zredukowano zatrudnienie w ciągu ostatnich trzech lat i planowane są dalsze redukcje. Docelowo z czterech szwalni Vistula planuje pozostawić tylko dwie jako zaplecze produkcyjne. Co istotne, zmniejszono produkcję nisko rentownych przerobów. Udział produkcji przerobowej zmniejszono do ok. 30 proc. w przychodach spółki.

Spółka postawiła na nowoczesny model biznesu, skupiający się na działalności handlowo - marketingowej. Zwiększono liczbę firmowych salonów, poszerzono gamę koncentrując się na dochodowej dystrybucji luksusowej odzieży męskiej.

W opinii DM WBK, Vistula narażona jest tylko w nieznacznym stopniu na ryzyko walutowe. Niekorzystne skutki umocnienia złotego niwelowane są korzyściami z niższego kosztu materiałów. Blisko 70 proc. materia ów do produkcji pochodzi z importu. Wzmocnienie euro powoduje popraw opłacalność produkcji uszlachetniającej.

Zakończenie restrukturyzacji pozwoli firmie nautrzymanie kosztów na obecnym poziomie i na zdywersyfikowanie źródeł przychodów. Przekształcenie z firmy produkcyjnej w firmę handlowo-produkcyjną spowoduje wzrost rentowności. Korzystne wyniki pierwszego kwartału ubiegłcego roku, wzrost sprzedaży o blisko 8 proc. i wyraźny trend poprawy rentowności netto sięgającej blisko 5 proc. skazuje, ze

Vistula wychodzi obronną ręką z reorganizacji. 40 salonów firmowych, przez które dokonywana zapewnia systematyczny wzrost udziału w sprzedaży krajowej – w 2000 r. ok. 4 proc. vs 3,5 proc. w 1999 r.

W oparciu o wycenę DCF DM WBK uważa, że walory Vistuli są niedowartościowane i ich obecna wycena rynkowa jest okazją do zakupu akcji branżowego lidera.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM WBK rekomenduje: KUPUJ Vistulę