DM WBK: stopy w dół

28-06-2001, 09:39

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała po raz trzeci w tym roku o obniżeniu wszystkich stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego tym razem o 150 punktów bazowych (łącznie od początku bieżącego roku stopy NBP zostały obniżone o 350 bp). Decyzja RPP była spodziewana przez rynek dopiero w przyszłym miesiącu i spotkała się z jego umiarkowaną reakcją. Początkowy entuzjazm szybko wygasł i na koniec dnia złoty był jeszcze mocniejszy, głównie dzięki dużemu popytowi zagranicznemu, a notowania warszawskiej giełdy zakończyły się spadkiem indeksów. Dane GUS o wzroście cen żywności w I połowie czerwca jedynie o 0,4 % w stosunku do II połowy maja br. wskazują na zakończenie sezonowego wzrostu cen owoców i warzyw. Decyzja RPP zbiegła się z decyzją FED o obniżeniu stóp o 25 pb.

Wczorajsza redukcja stóp procentowych przez RPP nie była dla nas zaskoczeniem. U podstaw decyzji rady leżało przekonanie o stopniowym spadku inflacji rocznej w przyszłych miesiącach. Ponadto RPP zauważyła sygnały wyraźnego spadku presji popytowej. W I kwartale br. mieliśmy bowiem do czynienia ze spadkiem popytu krajowego. W kolejnych miesiącach, ze względu na silną pozycję krajowej waluty oraz osłabienie koniunktury u głównego partnera handlowego Polski tj. Niemiec, należy się liczyć z wolniejszym wzrostem eksportu. Niski wzrost cen żywności w I połowie bieżącego miesiąca daje naszym zdaniem podstawę do spadku inflacji rocznej w czerwcu do poziomu 6,6%.

Monika Bystra, DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM WBK: stopy w dół