DM WBK: szwedzki NCC czeka na fuzję Pia i MZ

Przemek Barankiewicz
21-05-2001, 10:50

Sobotnie WZA Mostostalu powołało nową radę nadzorczą którą zdominowali przedstawiciele największego udziałowca. Cztery miejsca w radzie obsadził Bank Handlowy, dwa podmioty związane z PZU i jedno pracownicy spółki. Rada nie powołała na nową kadencję dotychczasowego prezesa.

Dotychczasowy prezes postrzegany był jako nieprzychylny połączeniu z Piaseckim a jego odejście powinno ten proces przyspieszyć. Obecny prezes, p. Smogowski, zarządzał będzie spółką najprawdopodobniej jedynie do fuzji, po czym stanowisko obejmie obecny prezes Piaseckiego. P. Smogowski jest prezesem katowickiego PRInż (druga firma budownictwa drogowego w kraju) w którym poza Zabrzem, dużym udziałowcem jest szwedzki NCC. Szwedzi od dawna deklarowali zamiar silnego zaangażowania się na polskim rynku a ostatnio dokonane przejęcie gdańskiej Hydrobudowy jest, jak się wydaje jedynie jednym z kroków do realizacji ich planów. Wiele wskazuje na to, że to NCC może być partnerem Handlowego. Po zakończeniu transakcji, Szwedzi byliby w stanie zbudować dobrze rozwiniętą pod wzglądem terytorialnym grupę budowlaną z silną pozycją w najatrakcyjniejszych segmentach polskiego rynku. Alternatywą byłaby odsprzedaż udziałów w PRInż gdyż interesuje ich wyłącznie pełna kontrola przejmowanych spółek. Oznaczałoby to w praktyce rezygnację ze znaczącego udziału w polskim rynku. Bank Handlowy deklaruje co prawda zamiar restrukturyzacji Piaseckiego – Zabrza i sprzedaż pakietu za ok. 2 lata, jednak naszym zdaniem do transakcji mogłoby dojść wcześniej. Wszakże rozwijaniem bankowości inwestycyjnej przez BH nie jest zainteresowane Citi a sama restrukturyzacja byłaby z pewnością skuteczniej przeprowadzona przez inwestora branżowego.

Arkadiusz Skowroń, DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM WBK: szwedzki NCC czeka na fuzję Pia i MZ