DM WBK: UOKiK nie pozwolił na przejęcie El-Kabli przez KFK

opublikowano: 05-06-2001, 13:44

W uzasadnieniu czytamy m. in., że w wyniku planowanej koncentracji pozycja KFK oraz Elektrimu Kable uległaby znacznemu wzmocnieniu powodując istotne ograniczenie konkurencji.

W rzeczy samej udział połączonych spółek w rodzimej produkcji kabli szacowany jest na ok. 90%. Biorąc jednak pod uwagę import ich łączny udziału w rynku wyniósłby znacznie mniej bo ok. 63%. Nie stanowiło to jednak przekonywującego argumentu dla UOKiK, gdyż, jak czytamy w uzasadnieniu, pozycja połączonych spółek bliska byłaby monopolistycznej w wyodrębnionych subrynkach sektora kablowego. W przypadku negatywnego rezultatu planowanego przez KFK odwołania, istnieje możliwość negocjacji z innymi podmiotami branżowymi. Choć oficjalnie Elektrim zaprzecza jakoby prowadził rozmowy z jakimkolwiek podmiotem innym niż KFK wśród zainteresowanych znalazłyby się kontrolujący Śląską Fabrykę Kabli NKT Cables oraz Pirelli. Objęcie oferowanego pakietu przez te spółki wiązałoby się z nieco łatwiejszą do otrzymania aprobatą UOKiK, gdyż łącznie nie posiadają one nawet 40% udziału w rynku. Rozmowy z tymi inwestorami prowadzone były już wcześniej, ale jak podano, oferta KFK była najkorzystniejszą. Stąd finalizacja umowy z którąkolwiek z tych spółek wiązać się będzie z ofertą niższą od oferowanej przez KFK 4,8 zł za akcję. W sytuacji nienajlepszej sytuacji na rynku i wiedząc, że Elektrimowi zależy na sprzedaniu swego 70,5% pakietu, jego cena musiałaby być atrakcyjna. Jeśli jednak będzie ona niższa niż 4,5 zł (wg zapewnień PR Elektrimu najlepsza z oferowanych) nie spełniać będzie ona wymogów sześciomiesięcznej średniej. Przemysław Sawala-Uryasz (+48 22 529 77 28)

minimum 19,55 zł za akcję. Sądząc jednak po cenie jaką uzyskał Bank Handlowy spodziewać należy się oferty minimalnej 20,50 zł za walor. W poniedziałek kurs zamknięcia za papiery spółki wyniósł 17,65 zł.

Przemysław Sawala-Uryasz, DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM WBK: UOKiK nie pozwolił na przejęcie El-Kabli przez KFK