DM WBK: warszawski rynek jest coraz słabszy

19-06-2001, 16:09

Ubiegły tydzień WIG20 zakończył na granicy ważnego wsparcia na wysokości 1300 pkt. , dając niewielkie nadzieje na powstrzymanie spadków. Jednak wczoraj przyszło jednoznaczne, niestety negatywne rozstrzygnięcie co do dalszych losów naszego rynku. Pomimo kilku pozytywnych czynników (m.in. lepsze od oczekiwanych wyniki Oracle, wzrosty w Europie) dzisiejsza sesja niewiele zmieniła. Po chwili walki na otwarciu, rynek tradycyjnie zaczął podążać w dół. Spadki przyspieszyły również te walory, które wczoraj zachowywały się dość stabilnie: m.in. KGHM , Orbis i Netia. Chęci do odreagowania nie przejawiała również TP S.A., która jako jedna z pierwszych w tej fali spadkowej spółek zaczęła dramatycznie tracić na wartości. Z portfela WIG20 stabilnie zachowywały się już tylko PKNOrlen i Pekao.

W drugiej części sesji nastąpiła poprawa - mocne wzrosty w Europie i kontraktów na Nasdaq w USA zrobiły w końcu swoje. Jednak ich skala pozostawiała wiele do życzenia.

Pogłębiająca się słabość naszego rynku znajduje swój wyraz w coraz powszechniejszej opinii o zasięgu spadków nawet do 1000 pkt. (WIG20). Przemawia za tym zarówno sytuacja techniczna (zwłaszcza wykres tygodniowy), zbliżający się okres wakacji (wyprzedaż przed letnim marazmem), jak i kampania wyborcza, w trakcie której mogą padać zarówno "dziwne" pomysły (zwłaszcza po stronie lewicy) jak i być wywlekane i/lub wymyślane przeróżne afery. W rezultacie obraz Polski i jej gospodarki może mocno ucierpieć, a stąd już tylko krok do następnego szoku - mocnej i szybkiej deprecjacji złotówki.

Wprawdzie obecnie jeszcze trudno znaleźć powody tak znaczących spadków, ale po czasie analitycy bez trudu znajdą uzasadnienie. A optymistom pozostaje jedynie wierzyć w obniżkę stóp przez RPP za tydzień oraz wyciąganie kursów (windows dressing) w wykonaniu OFE.

Robert Uzarewicz

Makler DM WBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / DM WBK: warszawski rynek jest coraz słabszy