DNB: rośnie zainteresowanie branży moto wsparciem dla ekspansji zagranicznej

ISBnews
12-12-2014, 09:57

DNB Bank Polska obserwuje zwiększone zainteresowanie swoimi produktami skierowanymi do polskich firm motoryzacyjnych, które planują ekspansję na rynkach zachodnioeuropejskich i akwizycje tamtejszych podmiotów, poinformował agencję ISBnews dyrektor zarządzający Pionu Bankowości Korporacyjnej Adam Żelezik.

"Z uwagi na specyfikę polskiego rynku, zdecydowanie chcemy docierać do firm, które produkują komponenty. Najbardziej nas interesuje tzw. Tier One, czyli dostawcy części do bezpośredniego montażu dla producentów samochodów. I z ich strony widzimy duży wzrost zainteresowania naszymi produktami bankowymi" - powiedział Żelezik w rozmowie z ISBnews.

Według niego, od co najmniej dwóch lat  widoczny jest trend, w którym polskie firmy "wychodzą na zachód". Wcześniej były zainteresowane kierunkami południowym i wschodnim, obecnie niebezpiecznym i skłaniającym do rezygnacji z planów.

"Widzimy trend ekspansyjny firm o polskim kapitale, które stopniowo zaczynają wychodzić poza granice kraju. Boryszew i grupa Impexmetalu są tutaj sztandarowe, ale przykładów jest wiele więcej. Są wśród nich firmy średnie, z obrotami rzędu 80-200 mln zł, które szukają atrakcyjnych celów akwizycyjnych wśród firm zagranicznych" - wyjaśnił dyrektor.

Przyczyn Żelezik upatruje w nasyceniu polskiego rynku. Według niego, naturalną konsekwencją jest kierunek zachodni. Przewiduje, że polskie firmy będą tam wypierać dostawców chińskich, tureckich i drogich dostawców unijnych.

Dodał, że średniej wielkości polscy gracze kupują swoich kontrahentów, a czasami nawet firmy konkurencyjne. Bank chce wspierać firmy nie tylko przez udzielanie kredytów inwestycyjnych, ale przez prowadzenie całego procesu, włącznie z doradztwem w wyborze atrakcyjnego "targetu" inwestycyjnego.

DNB - po sprzedaży w 2013 roku części detalicznej i przeprowadzeniu restrukturyzacji - rozwija bankowość korporacyjną. Bank specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw o rocznych obrotach na poziomie co najmniej 80 mln zł - z wybranych branż, takich jak energetyka, w tym odnawialne źródła energii, handel hurtowy i detaliczny, TMT (telekomunikacja, media, technologie), motoryzacja, opakowania, produkcja żywności, usługi. Właścicielem banku jest Grupa DNB - największa norweska grupa finansowa.

Tomasz Chaberko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / DNB: rośnie zainteresowanie branży moto wsparciem dla ekspansji zagranicznej