Dni bez sesji na GPW w 2019 r.

Adam Hajdamowicz, Bankier.pl
opublikowano: 30-12-2018, 22:00

W nowym roku na GPW znów będziemy mieli dużo dni bez sesji. Więcej wolnego inwestorzy mieli tylko w 2018 r.

GPW zaplanowała na 2019 r. 13 dni bez sesji, co jest jednym z najwyższych wyników w historii. Dla porównania, dokładnie taką samą liczbę dni wolnych mieliśmy w roku 2013, gdy wprowadzano nowy system informatyczny (wysłużony Warset zastąpiło UTP). Tylko o jeden dzień więcej bez sesji mieliśmy natomiast w 2018 r., kiedy to wprowadzano nowe regulacje (MiFID II), a także nieco niespodziewanie odwołano sesję z 12 listopada, ze względu na obchody stulecia odzyskania niepodległości. Liczba dni bez sesji po części wynika z układu kalendarza dni wolnych od pracy w Polsce, a po części związana jest z utrzymaniem w mocy polityki GPW, zgodnie z którą giełda nie handluje np. w Wigilię czy Sylwestra.

Pod względem dni bez sesji przebijamy najważniejsze zachodnie rynki. Przykładowo w Wielkiej Brytanii wolnych dni w 2019 r. będzie 10, mniej niż u nas będzie ich również w Niemczech (9 dni) czy we Francji (8 dni). Warto takżezwrócić uwagę na Stany Zjednoczone, gdzie 12 dni bez sesji generalnie nie pokrywa się z naszymi. Wolne za oceanem będą chociażby 21 stycznia (Święto Lutera Kinga), 18 lutego (Urodziny Washingtona), 27 maja (Święto Pamięci), 4 lipca (Dzień Niepodległości), 2 września (Święto Pracy) oraz 28 listopada (Święto Dziękczynienia). Skrócone sesje będą natomiast m.in. 3 lipca i 29 listopada. Dla odmiany, znacznie więcej „wypoczywają” Azjaci. W Chinach dni bez sesji w najbliższym roku będzie 15 (względem aż 18 dni w 2018 r.), a w Japonii 16. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Hajdamowicz, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy