Do 1 maja "stare" państwa UE zdecydują, czy otworzą rynki pracy

Polska Agencja Prasowa SA
23-01-2006, 17:43

Do 1 maja "stare" państwa UE muszą przekazać Komisji Europejskiej swe decyzje, czy utrzymać lub zliberalizować ograniczenia w dostępie do rynku pracy, m.in. dla Polaków. Według resortu pracy, otwarciem najbardziej zainteresowane są Norwegia (która nie jest członkiem UE, ale należy do europejskiego obszaru gospodarczego), Hiszpania i Dania, a najmniej Niemcy i Austria.

Do 1 maja "stare" państwa UE muszą przekazać Komisji Europejskiej swe decyzje, czy utrzymać lub zliberalizować ograniczenia w dostępie do rynku pracy, m.in. dla Polaków. Według resortu pracy, otwarciem najbardziej zainteresowane są Norwegia (która nie jest członkiem UE, ale należy do europejskiego obszaru gospodarczego), Hiszpania i Dania, a najmniej Niemcy i Austria.

Według ministra pracy i polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza, raport KE na ten temat prawdopodobnie ukaże się jednak już w lutym. W oparciu o dokument Rada Unii Europejskiej dokona przeglądu funkcjonowania dostępu do rynków pracy w poszczególnych krajach.

W poniedziałek Michałkiewicz zaprezentował dziennikarzom  rezultaty nieformalnego spotkania ministrów pracy państw Unii Europejskiej oraz krajów aspirujących do członkostwa, które odbyło się w dniach 19-20 stycznia w austriackiej miejscowości Villach.  

"Otwarcie rynków pracy przez Anglię, Irlandię i Szwecję nie spowodowało perturbacji w ich funkcjonowaniu. Wręcz odwrotnie: wpłynęło pozytywnie na sytuację ekonomiczną tych krajów, a także pozwoliło pracownikom, którzy wcześniej pracowali w szarej strefie, zalegalizować zatrudnienie i korzystać z pełni praw i obowiązków z tego wynikających" - powiedział minister.

Podkreślił, że obawy niektórych państw, iż Polacy będą uprawiać "turystykę socjalną" oraz że będą masowo uzyskiwać świadczenia z systemów opieki społecznej, okazały się nieuzasadnione i niesprawiedliwe. "Trzeba przełamywać te stereotypy" - zaznaczył Michałkiewicz. 

Według niego, decyzje poszczególnych krajów podjęte zostaną przez ich parlamenty; niektóre uzasadniają swoją decyzję od decyzji KE. 

Wiceminister Kazimierz Kuberski zapowiedział ponadto, że pod koniec stycznia przedstawiciele MPiPS wezmą udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. "Chcemy, żeby na tym spotkaniu podpisana została wspólna deklaracja, apel do krajów +starej+ Unii o zniesienie barier w swobodnym przepływie pracowników" - powiedział.

Dodał, że Polska chce też liberalizować dostęp do swojego rynku pracy, choć jeszcze żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. "My z tymi krajami, które nie otworzyły rynku pracy, mamy na zasadzie wzajemności, bariery dla pracowników z tych krajów. A ten rok, ogłoszony przez UE rokiem mobilności pracowników, to dobry czas na takie działania i dyskusje" - powiedział Kuberski.

Z danych resortu pracy wynika, że pomimo otwarcia rynków pracy w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji, Polacy do pracy jeżdżą głównie do Niemiec. W 2004 r. udzielono Polakom ponad 410 tys. pozwoleń na pracę, a w pierwszej połowie 2005 roku - ponad 270 tys.

W Wielkiej Brytanii legalną pracę podjęło prawie 170 tys. Polaków (dane za maj 2004-wrzesień 2005). Według Ambasady RP w Irlandii, w kraju tym pracuje ok. 70-80 tys. Polaków. Z kolei w Szwecji w 2004 r. wydano 2,7 tys. pozwoleń dla Polaków na pobyt z tytułu wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej oraz 1,5 tys. pozwoleń na pracę. 

W wyniku negocjacji Polski z UE ustanowiony został maksymalnie 7-letni okres przejściowy ograniczający polskim obywatelom swobodę podejmowania pracy w UE. Jednak już po pierwszych dwóch latach państwa, które go zastosowały, mogą okres ten przedłużyć o kolejne trzy lata lub otworzyć swoje rynki pracy. Jeżeli po upływie tego czasu zagrożenie destabilizacją rynku pracy nie ustąpi, będą mogły starać się jeszcze o kolejne, ostatnie już dwa lata ochrony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Do 1 maja "stare" państwa UE zdecydują, czy otworzą rynki pracy