Do 12 tys. zł kompensaty z budżetu państwa dla ofiar przestępstw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-05-2005, 17:33

Ofiary przestępstw umyślnych, np. napadów, które poniosły uszczerbek na zdrowiu, będą mogły ubiegać się o kompensatę od państwa, o maksymalnej wysokości 12 tys. zł - zakłada projekt ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych.

Ofiary przestępstw umyślnych, np. napadów, które poniosły uszczerbek na zdrowiu, będą mogły ubiegać się o kompensatę od państwa, o maksymalnej wysokości 12 tys. zł - zakłada projekt ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych.

    W piątek Komisja Finansów przeprowadziła pierwsze czytanie projektu i powołała podkomisję do jego rozpatrzenia.

    Jak wyjaśniał posłom prokurator krajowy Karol Napierski, projekt ma wprowadzić w Polsce system państwowej pomocy dla ofiar przestępstw, jaki w większości krajów Europy Zachodniej istnieje od ponad 30 lat. W Polsce nie ma dotychczas takich rozwiązań, obowiązek ich wprowadzenia nakłada na nas dyrektywa UE.

    Kompensata nie będzie zastępować odszkodowania ze strony sprawcy przestępstwa. Projekt zakłada, że ingerencja państwa powinna nastąpić jedynie wówczas, gdy osoba pokrzywdzona nie może otrzymać odszkodowania od sprawcy, ani z żadnego innego źródła - jak ubezpieczenie czy pomoc społeczna.

    Kompensatę przyznaje się na wniosek osoby poszkodowanej lub jej rodziny, który musi zostać złożony w ciągu dwóch lat od popełnienia przestępstwa do sądu rejonowego. Może ona pokrywać wyłącznie utracone zarobki lub inne koszty utrzymania, koszty leczenia i pogrzebu, jeśli ofiara przestępstwa zmarła. Kompensatę można wypłacić także osobom najbliższym pokrzywdzonemu, np. małżonkowi.

    Warunkiem otrzymania kompensaty jest postępowanie karne w danej sprawie. Jeśli jednak dojdzie do uniewinnienia oskarżonego, poszkodowany musi zwrócić kompensatę.

    Według Napierskiego, wypłaty kompensat będą kosztować budżet państwa co najmniej 70 mln zł rocznie. Ofiara nie może liczyć na pomoc wyższą niż 12 tys. zł, co wynika z ograniczeń budżetowych. Jednocześnie zaznaczył, że na pomoc nie będą mogły liczyć ofiary przestępstw drogowych, ponieważ w polskim prawie są uznawane za przestępstwa nieumyślne. Tymczasem w wyniku wypadków drogowych jest poszkodowanych do 100 tys. osób rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane