Do 2010 r. w Europie będzie szersza pula adresów

Viviane Reding, europejska komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów
opublikowano: 11-06-2008, 00:00

Komisja Europejska wyznaczyła Europie cel, zgodnie z którym do 2010 r. 25 proc. przedsiębiorstw, instytucji publicznych i gospodarstw domowych powinno korzystać z najnowszego protokołu internetowego (IP w wersji 6., czyli IPv6).

Rosnący popyt na usługi internetowe — przy malejącej liczbie dostępnych adresów internetowych — będzie można zaspokoić jedynie po podjęciu odpowiednich działań. Jedno z nich to skłonienie użytkowników i dostawców do stosowania najnowszego protokołu internetowego, który znacznie zwiększy przestrzeń adresową. Miałoby to skutek porównywalny z przedłużeniem numerów telefonicznych. Komisja wezwała do podjęcia wspólnych działań na szczeblu europejskim, aby przygotować wszystkie podmioty do płynnej zmiany w terminie, bo tylko taka nie obciąży konsumentów dodatkowymi kosztami i zapewni europejskim przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną.

Jeżeli w Europie mają być używane najnowsze narzędzia internetowe, takie jak inteligentne etykiety w sklepach, w fabrykach i na lotniskach, inteligentne i energooszczędne systemy ogrzewania i oświetlenia czy też wewnętrzne sieci i systemy nawigacyjne w samochodach, to zapotrzebowanie na adresy IP wzrośnie tysiąckrotnie. W związku z tym wzywam państwa członkowskie do promowania IPv6 w taki sposób, by przed 2010 r. ich przedsiębiorstwa i instytucje publiczne zaczęły stosować ten protokół na szeroką skalę. Protokół internetowy w wersji 4., stosowany od 1984 r., dysponuje zasobem 4,3 mld adresów. Zaledwie 700 mln z nich (16 proc.) to adresy wolne, które można wykorzystać do stworzenia nowych połączeń.

Nowy protokół internetowy IPv6 oferuje natomiast prawie nieograniczone zasoby adresów IP i tym samym sprzyja nowym rozwiązaniom, wymagającym urządzeń, których ilość i koszty przerastają możliwości starego systemu. IPv6 znacznie ułatwi prywatnym użytkownikom tworzenie własnych sieci i podłączanie ich do internetu. IPv6 umożliwi również dalsze innowacyjne zastosowania internetowe, w szczególności wymagające łączenia bardzo wielu małych i prostych urządzeń. Będzie można np. usprawnić zarządzanie energią do oświetlania ulic i inteligentnych budynków, a także łatwo i pewnie łączyć przez internet czujniki do zdalnej obsługi urządzeń domowych. W konsekwencji przedsiębiorstwa będą miały nowe bodźce i możliwości do projektowania innowacji i tworzenia aplikacji internetowych nowej generacji. W Japonii firma NTT (Nippon Telecom and Telegraph) zbudowała już ogólnokrajową sieć szkieletową IPv6, a Chiny zamierzają — jeszcze przed olimpiadą w Pekinie — zainstalować sieci kompatybilne zarówno z IPv4, jak i IPv6. Rząd Stanów Zjednoczonych wymaga używania IPv6 jako warunku udziału w przetargach publicznych, przy czym stosowana technologia internetowa musi być podobna do tej w UE.

Do końca 2008 r. komisja chce uzyskać zobowiązania w sprawie IPv6 od przynajmniej stu operatorów głównych europejskich sieci internetowych, takich jak nadawcy radiowo-telewizyjni oraz operatorzy internetowych serwisów informacyjnych. Własna strona komisji, europa.eu, będzie dostępna przez Ipv6 przed 2010 r.

Viviane Reding

europejska komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Viviane Reding, europejska komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu