Do 2050 r. OZE pokryją światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną

opublikowano: 09-04-2019, 12:30

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej szacuje, że odnawialne źródła energii mogą już w 2050 r. pokryć niemal całe światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, informuje Spiegel.de.

Z badania przeprowadzonego przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) wynika, że potencjał odnawialnych źródeł energii jest daleki od wyczerpania. Wręcz przeciwnie. Do 2050 r. wiatr, słońce i inne alternatywne źródła energii mogłyby pokryć do 86 proc. światowego zapotrzebowania, nawet jeśli zapotrzebowanie na energię elektryczną znacznie wzrośnie, na przykład w wyniku większego wykorzystania samochodów elektrycznych.

W takim scenariuszu energia elektryczna byłaby głównym globalnym źródłem energii z 50-procentowym udziałem. Obecnie jest to 20 procent. Wzrost ten wynika z obliczeń, zgodnie z którymi do 2050 r. na drogach na całym świecie może znajdować się około miliarda samochodów elektrycznych, a energia elektryczna będzie w coraz większym stopniu wykorzystywana do ogrzewania, ale także do produkcji wodoru. Wodór z kolei może zastąpić ropę naftową lub olej w transporcie lotniczym i morskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy