Do jesieni WIG20 może spaść do 1500 pkt

Sławomir Dębowski
opublikowano: 07-01-2010, 00:00

Silne odbicie na giełdach w USA w 2009 roku zawdzięczamy głównie spadkom w okresie październik 2007 — marzec 2009. W tym roku może się okazać, że nie jest to żadna nowa hossa, tylko wielomiesięczna korekta w długoterminowej bessie. W 2010 roku indeks S P500 może przebić krytyczne wsparcie na 956 pkt. Oznaczać to będzie otwarcie drogi do przetestowania i pogłębienia dna z marca 2009 na poziomie 667pkt.

Miniony 2009 rok przyniósł bardzo silne wzrosty na giełdach w USA. Z marcowego dna — 667pkt indeks SP 500 wzrósł o 69 proc. Nie możemy jednak zapominać o tym, co działo się wcześniej. Z długoterminowego szczytu ustanowionego na jesieni 2007 roku rozpoczęła się kolejna odsłona bessy, która rozpoczęła się w 2000 roku. Spadki były bardzo mocne i trwały kilkanaście miesięcy. Silne wzrosty z 2009 roku były więc w dużym stopniu odreagowaniem tej ogromnej przeceny. Wielu inwestorów oczekuje, że co prawda w 2010 roku dojdzie do skorygowania już blisko 9-miesięcznej fali wzrostowej, jednak po kilku miesiącach możliwy jest powrót do trendu wzrostowego.

Nie jestem takim optymistą. Na jesieni 2007 roku wiele mówiło się o skorygowaniu kilkuletniej fali wzrostowej na wykresie WIG20 w granicach 20-30 proc. Niewielu analityków ostrzegało wtedy, że możliwy jest inny rozwój wydarzeń. W tym roku może być podobnie. Wcześniej jednak w styczniu możliwe jest wypalenie się fali wzrostowej z lipcowego dna. (...) Być może już w 2010 roku SP 500 przetestuje dno z 2009 roku — 667 pkt. Jeśli zabraknie czasu, to stanie się to w pierwszej połowie 2011 roku.

Realizacja spadkowego scenariusza dla giełdy w USA wymusi duże spadki i na GPW w Warszawie. Struktura odbicia z ubiegłorocznego dna na wykresie indeksu WIG20 jest bliźniaczo podobna. Krytyczne wsparcie znajduje się na 2043pkt.

W styczniu możliwe są jeszcze niewielkie wzrosty indeksu. W optymistycznym scenariuszu możliwy jest ruch w rejon górnego ograniczenia kanału na 2600 pkt. W pesymistycznym wzrosty przekroczą nieznacznie pułap 2500 pkt. Do końca stycznia rynek może być już gotowy do większej przeceny. Pierwsza faza, podobnie jak na rynku w USA, nie doprowadzi jeszcze do przełamania krytycznego wsparcia. Stanie się to dopiero po korekcyjnym odbiciu, w trakcie którego prysną nadzieje na ustanowienie kolejnego długoterminowego szczytu.

Do jesieni indeks może spaść do 1500 pkt. Ostatnie miesiące roku mogą przynieść korekcyjne odbicie w granicach 1800-1900 pkt. Dokończenie przeceny i ustanowienie nowego dna może nastąpić w pierwszej połowie 2011 roku.

Co z walutami? W grudniu dolar zaczął odrabiać straty z poprzednich miesięcy. Na wykresie EUR/USD możliwy jest powrót do dna z 2008 roku (1,23 USD) i jego przekroczenie. Dla złotego oznaczać to będzie jego osłabienie. Kurs euro może wzrosnąć do 4,60-4,80 PLN, kurs franka do 3,10-3,20 PLN, natomiast kurs dolara do 3,50-3,70 PLN.

Sławomir Dębowski

główny analityk Globtrex.com

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sławomir Dębowski

Polecane