Do końca grudnia będzie już spokojnie

Konrad Soszyński
22-12-2003, 00:00

Trend na rynku papierów skarbowych pozostaje bez zmian. W minionym tygodniu rentowności obligacji nadal spadały. Nie przeszkodziły w tym przyzwoite wyniki produkcji przemysłowej, która w listopadzie wzrosła o 9,1 proc. (r/r), potwierdzając ożywienie gospodarcze.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej czy dane o inflacji i PKB w III kwartale, nie miały wpływu na rynek. Podobnie jak ustępstwa rządu w negocjacjach z kolejowymi związkami zawodowymi, choć takie wydarzenia zazwyczaj powodują zaniepokojenie inwestorów. Dochodowości papierów skarbowych nadal spadały. W przypadku papierów 10-letnich rentowność spadła o 10 pkt baz., do 6,60 proc. Dochodowość papierów 5-letnich spadła o prawie 20 pkt baz. Rentowność papierów 10-letnich znalazły się tylko o 10 pkt bazowych wyżej od moich prognoz z końca listopada. Nie sądzę jednak, by do końca roku rentowność dziesięcioletnich papierów spadła do 6,5 proc., czyli poziomu, który prognozowałem przed miesiącem.

Na większe emocje na rynku stopy procentowej będziemy musieli prawdopodobnie poczekać do drugiej dekady stycznia, kiedy to zgodnie z obietnicami rządu rozpoczną się rozmowy z partiami koalicyjnymi na temat poparcia programu wicepremiera Jerzego Hausnera. Może to spowodować okresowe wahania na rynku papierów dłużnych. Nie sądzę jednak, by ich skala mogła choć w części być zbliżona do tej, jaka miała miejsce miesiąc i dwa miesiące temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Do końca grudnia będzie już spokojnie