Czytasz dzięki

Do końca lutego 2006 roku na GPW może zadebiutować do 30 spółek

Internet Securities
opublikowano: 07-09-2005, 16:15

Do końca lutego 2006 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) mogą zadebiutować akcje do 30 spółek, w tym do 7 z większościowym udziałem Skarbu Państwa, wynika z informacji zebranych przez agencję ISB.

Do końca lutego 2006 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) mogą zadebiutować akcje do 30 spółek, w tym do 7 z większościowym udziałem Skarbu Państwa, wynika z informacji zebranych przez agencję ISB.

Z danych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG), uzyskanych przez ISB, wynika, że do 7 września zostało złożonych pięć prospektów zgodne z nowymi regulacjami wprowadzonymi od 1 lipca tego roku. Z tej liczby dwa prospekty dotyczą nowych spółek, a trzy – już publicznych.

W komisji pozostało jeszcze sześć prospektów, które nie zostały rozpatrzone przed końcem czerwca (przed wejściem nowych regulacji) lub nie zostały opublikowane do tego terminu. W obecnej sytuacji prawnej, jeżeli emitent nadal jest zainteresowany upublicznieniem, będzie musiał jeszcze raz złożyć odpowiednią dokumentację do komisji.

Zgodnie z nowymi przepisami KPWiG, ma 20 dni na rozpatrzenie prospektu. Jeśli jednak pojawią się jakieś uchybienia, to po wyjaśnieniach ze strony spółki ten termin będzie liczony od początku.

Na GPW od początku roku zadebiutowało 25 spółek.

SPÓŁKI PRZED DEBIUTEM

Nikogo na rynku kapitałowym nie dziwi fakt, że większość emitentów, która została przez komisję dopuszczona, przesunęła termin rozpoczęcia oferty publicznej po zamknięciu sprzedaży akcji Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Wczesną jesienią możemy więc obserwować prawdziwy wysyp ofert publicznych.

Jednym z pierwszych emitentów prywatnych, który zamknie ofertę po PGNiG, będzie Barlinek. W dalszej kolejności jest m.in.: PC Guard, Jago, Tell, Maks, Teta czy Action. Nie jest wykluczone, że w ciągu najbliższych tygodni na krajowym rynku akcji pojawi się spółka SkyEurope.

Pod koniec roku lub na przełomie kolejnego inwestorzy mogą mieć do wyboru zapisy na akcje takich spółek, jak: Anica System, Cinema City, Neonet, a może także Odratrans (spółka nie podała jeszcze oficjalnie nowego terminu rozpoczęcia oferty).

Na początku roku swój debiut na GPW zapowiadały także m.in. Korona, CD Projekt, Monnari, Matras, Kross, Bankier.pl, Polsat, Enel-Med, Żabka.

Na razie trudno ocenić, czy wcześniej zapowiadane oferty takich firm, jak Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń, Toora Poland czy Cash Flow dojdą do skutku.

SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA PRZYGOTOWYWANE DO DEBIUTU GIEŁDOWEGO

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, na giełdzie może potencjalnie zadebiutować kilka spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa (SP) – jedna, PGNiG, jeszcze we wrześniu, prawdopodobnie 23, natomiast pozostałe – już po wyborach parlamentarnych.

Jeszcze w 2005 roku, oprócz PGNiG, ma być przeprowadzona oferta publiczna Zakładów Azotowych Puławy, Elektrowni Kozienice i Grupy Energetycznej Enea. Wszystkie opublikowały już prospekty emisyjne z terminami zapisów na akcje wyznaczonymi odpowiednio na 3-13 października, 7-18 listopada i 14-22 listopada.

O ile oferta Puław wydaje się niezagrożona, choć były jej raczej przeciwne związki zawodowe, nie można wykluczyć, że nowy rząd będzie chciał zmienić terminy przeprowadzenia ofert energetycznych bądź je znacząco zmodyfikować, lub nawet odwołać.

Kolejne debiuty państwowych spółek, które mogą się odbyć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, to sprzedaż akcji Ruchu oraz Fabryki Sklejki z Pisza.

W dalszej perspektywie ale jeszcze w pierwszym półroczu na giełdzie może się znaleźć PLL Lot.

Ostateczna liczba debiutów będzie zależała od tego, czy nowy rząd zechce kontynuować ścieżką giełdową projekty prywatyzacyjne przygotowywane przez ministra Jacka Sochę, czy raczej powróci do prywatyzacji większości firm przez poszukiwanie inwestorów strategicznych.

Taki wariant jest bardzo prawdopodobny, jeśli przewagę w koalicji PO-PiS uzyska Platforma Obywatelska. Z kolei przewaga Prawa i Sprawiedliwości w rządzie będzie raczej oznaczać przewagę prywatyzacji bądź nowych emisji firm Skarbu Państwa w drodze ofert publicznych.

Posiedzenia KPWiG odbędą się w następujących dniach: 20 września, 11 października, 8 i 29 listopada oraz 20 grudnia. Komisja nie ma jeszcze ustalonego harmonogramu na nowy rok.

Marcin Zaremba, Marek Knitter

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane