Do końca roku bez zmian

Mariusz Potaczała
13-12-2005, 00:00

Początek tygodnia w pierwszych godzinach handlu nie przyniósł większych zmian na rynku złotego. W drugiej połowie dnia bardzo duży wpływ miał spadek wartości dolara na świecie przed wtorkowym posiedzeniem Fed. USD/PLN kolejny raz skutecznie pokonał dolne ograniczenie strefy 3,27- -3,30, dodatkowo skutecznie przebijając wsparcie przy poziomie 3,23. Sytuacja tej pary od dłuższego czasu nie zmienia się. W dalszym ciągu obserwujemy średnioterminowy trend boczny z szerokim zakresem wahań. EUR/PLN ustanowił kolejne minimum w pobliżu 3,8220. Pokonanie wsparcia w okolicy 3,8550 otworzyło drogę do dalszego spadku kursu, potencjalny zasięg jest trudny do określenia. W dalszym ciągu nasza waluta, biorąc pod uwagę poziomy kursów w czterech kwartałach roku, pozostaje relatywnie mocna. Następny rok, podobnie jak bieżący, powinien być dobry dla krajowego rynku.

Duże emisje papierów dłużnych w połączeniu ze stabilnymi w miarę perspektywami gospodarki powodują popyt na złotówkę, która w końcówce roku praktycznie powróciła do długoterminowego trendu. Kolejne dni powinny przynieść kontynuację tej tendencji i dalsze wzmocnienie złotego. Posiedzenie Fed w największym stopniu będzie skupiało uwagę rynków finansowych. Pogłoski o możliwej zmianie nastawienia w dotychczasowej polityce stóp procentowych wywołały falę wyprzedaży amerykańskiej waluty. Złoty dodatkowo będzie pod presją tego wydarzenia z uwagi na zbliżanie się wysokości krótkoterminowej stopy procentowej w Polsce i USA do takiego samego poziomu. Obecnie rynek wydaje się kompletnie ignorować ten fakt. Z jednej strony może to świadczyć o bardzo dużym potencjale wzrostowym naszej waluty, z drugiej jednak należy mieć na uwadze dużo silniejsze fundamenty amerykańskiej ekonomii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Do końca roku bez zmian