Czytasz dzięki

Do końca roku decyzja w sprawie inwestycji Delphi w Krakowie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-09-2005, 16:33

Amerykański koncern motoryzacyjny Delphi do końca tego roku podejmie decyzję w sprawie rozbudowy swojego Centrum Technicznego w Krakowie, dzięki czemu powstanie tam 250 nowych miejsc pracy - poinformował PAP w czwartek dyrektor krajowy Delhi Polska Marek Adamiak. We wtorek polski rząd zdecydował o wsparciu tej inwestycji kwotą 1 mln zł.

Amerykański koncern motoryzacyjny Delphi do końca tego roku podejmie decyzję w sprawie rozbudowy swojego Centrum Technicznego w Krakowie, dzięki czemu powstanie tam 250 nowych miejsc pracy - poinformował PAP w czwartek dyrektor krajowy Delhi Polska Marek Adamiak. We wtorek polski rząd zdecydował o wsparciu tej inwestycji kwotą 1 mln zł.

"Decyzja dotycząca nowej inwestycji w krakowskim centrum zapadnie w centrali firmy w Troy w Stanach Zjednoczonych. Rządowe wsparcie będzie miało spore znaczenie przy jej podejmowaniu" - powiedział PAP w czwartek dyrektor krajowy Delhi Polska Marek Adamiak.

We wtorek rząd przyjął program wieloletni dotyczący wsparcia inwestycji centrum badawczo-rozwojowe Delphi w Krakowie. Zgodnie z programem, jeśli Delphi kosztem 2 mln zł rozbuduje działające tam Centrum Techniczne oraz utworzy i utrzyma przez co najmniej pięć lat 250 miejsc pracy, otrzyma wsparcie z budżetu państwa w wysokości 1 mln zł w latach 2006-2007.

Obecnie w Centrum Technicznym amerykańskiego koncernu w Krakowie pracuje 560 osób. Jest to jeden z 34 tego typu ośrodków na świecie, zajmujących się badaniami nad nowymi rozwiązaniami w przemyśle saochodowym.

Do tej pory koncern Delphi Corp. zainwestował w Polsce ponad 345 mln dolarów i obok Centrum Technicznego posiada w naszym kraju także sześć fabryk: wiązek elektrycznych i światłowodowych w Jeleśni, wymienników ciepła i chłodnic w Ostrowie Wielkopolskim, amortyzatorów w Krośnie, pochłaniaczy par paliwa w Błoniu pod Warszawą, przekładni kierowniczych i półosi napędowych z system ABS w Tychach oraz przełączników w Gdańsku. Zatrudniają one w sumie ponad 5 tys. pracowników.

W 1999 roku koncern został wydzielony ze struktury General Motors (GM) i zadebiutował na giełdzie w Nowym Jorku. Koncern ma obecnie prawie 200 zakładów produkcyjnych na całym świecie, w których zatrudnia blisko 200 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane