Do końca września KGHM czeka na oferty na TL

Dawid Tokarz
17-09-2001, 00:00

Do końca września KGHM czeka na oferty na TL

Do końca września będzie wiadomo, czy pojawiły się firmy zainteresowane zakupem Telefonii Lokalnej. Według nieoficjalnych informacji, KGHM chce połączyć sprzedaż swojego operatora stacjonarnego ze zbyciem akcji Polkomtela. Niezależnie od tego, KGHM dokapitalizuje jeszcze TL kolejnymi 200 mln zł.

Do końca września giełdowy KGHM dał sobie czas na wysondowanie zainteresowania kupnem Telefonii Lokalnej, drugiego pod względem liczby abonentów niezależnego operatora telefonii stacjonarnej. Niewykluczone natomiast, że chodzi o transakcję wiązaną. Według nieoficjalnych informacji, miedziowy gigant chce sprzedać TL wraz z 19,61 proc. akcji operatora sieci komórkowej — Polkomtela. Analitycy nie mają wątpliwości, że najbardziej smakowitym kąskiem byłby pakiet Plusa, a TL zostałaby wówczas sprzedana na dokładkę.

Jarosław Janiszewski, prezes TL, nie chce bezpośrednio odnosić się do tych informacji. Przyznaje jednak, że dla polskiego rynku dobrym rozwiązaniem byłoby wejście jednego ze światowych gigantów telekomunikacji, który zdecydowałby się na konkurowanie z France Telecom na obu rynkach — telefonii stacjonarnej i tradycyjnej.

— Rodzimy rynek telekomunikacyjny potrzebuje procesów konsolidacyjnych. Z jednej strony mamy kiepską sytuację w branży, ale z drugiej — jest to dobry czas na kupowanie. Wszystkie decyzje w naszej sprawie pozostają w gestii właściciela, czyli KGHM — zaznacza prezes Janiszewski.

KGHM: to plotki

— Jeśli chodzi o Telefonię Lokalną, to rzeczywiście doradca, którego wybraliśmy, rozesłał memorandum informacyjne do około 25 inwestorów z kraju i zagranicy, zarówno finansowych jak i branżowych. Nie chcemy jednak podawać szczegółowego harmonogramu sprzedaży. Informacje o łączeniu tej sprawy z naszym wyjściem z Polkomtela to plotki. Mamy akcje tego operatora i nie będę mówić, czy chcemy je sprzedać czy nie. Powiem tak — sytuacja rynkowa sprzyja kupowaniu, a nie sprzedawaniu — zaznacza Jerzy Pietraszek, rzecznik KGHM.

— Jest za wcześnie na ocenianie realności realizacji takiego scenariusza. Do jego realizacji konieczna jest zgoda pozostałych akcjonariuszy Polkomtela, czyli także Vodafone i TeleDanmark — twierdzi jedna z osób blisko związanych z KGHM.

To właśnie te dwie spółki, posiadające po 19,61 proc. akcji Polkomtela, byłyby pierwszymi kandydatami do kupna. Nie wiadomo jednak, czy poza zwiększeniem udziału w operatorze sieci komórkowej, byłyby zainteresowane kupnem Telefonii Lokalnej. Spółka wymaga bowiem kolosalnych nakładów inwestycyjnych na rozbudowę sieci i — w przeciwieństwie do Plusa — jeszcze przez kilka lat nie należy spodziewać się zysków z jej działalności.

Zastrzyk z 200 mln zł

Na razie KGHM, będący 100 proc. właścicielem TL, sam musi finansować działanie operatora, który tylko w tym roku na inwestycje wyda około 600 mln zł.

— Dzięki tak stabilnemu inwestorowi mamy zapewnione finansowanie z dwóch źródeł — kredytu długoterminowego na 800 mln zł i obligacji wartości prawie 300 mln zł. Jednocześnie możliwe, że jeszcze przed końcem roku podwyższymy kapitał spółki o 100 mln zł i o kolejne 100 mln zł na początku 2002 r. — do 850 mln zł. WZA podjęło już uchwałę w tej sprawie w razie potrzeb wystąpie o te pieniądze — wyjaśnia Jarosław Janiszewski.

Przyznaje, że operator w najbliższym czasie będzie potrzebował nowego źródła finansowania długoterminowego. Twierdzi jednak, że jest za wcześnie na rozmowę o szczegółach.

Telefonia Lokalna na koniec roku zamierza mieć 500 tys. zbudowanych linii, z czego co najmniej połowa, czyli 250 tys. linii, ma działać i generować przychody. W I półroczu średni przychód z linii dzwoniącej (tzw. ARPU) wyniósł 97 zł.

— Chcemy utrzymać ten wskaźnik. Obniżki w taryfach i zmniejszenie ruchu spowodowane kiepską sytuacją gospodarczą zamierzamy zrekompensować pozyskaniem większej liczby klientów biznesowych i wzrostem przychodów z Internetu i transmisji danych — mówi Jarosław Janiszewski.

Poprzez łącza TL z dostępu do Internetu korzysta obecnie 16 tys. klientów. Na koniec roku ta liczba ma wzrosnąć do 30 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Do końca września KGHM czeka na oferty na TL