Do którego banku po najlepsze konto dla firmy

opublikowano: 11-07-2019, 22:00

Małe spółki nie muszą mieć konta firmowego, ale lepiej je założyć. Sprawdziliśmy koszty i warunki prowadzenia takich rachunków

Z kontami firmowymi wiąże się wiele niejasności. Niby firmy nie mają obowiązku ich zakładać, ale jednak trzeba je mieć. Niby w większości banków są darmowe, ale zwykle pod jakimś warunkiem. Jeśli chodzi o koszty związane z rachunkami — na stałej miesięcznej opłacie za ich prowadzenie się nie kończy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru rachunku firmowego dla mikroprzedsiębiorcy.

Komu firmowe konto

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy każdy przedsiębiorca musi mieć rachunek firmowy. Jak napisał nam bank PKO BP, generalnie prawo wymaga, żeby przedsiębiorca regulował należności poprzez rachunek bankowy, jeżeli stroną transakcji jest inny przedsiębiorca i jednorazowa jej wartość przekracza 15 tys. zł. Z informacji, którą otrzymaliśmy z banku Santander, wynika, że niekoniecznie musi to być specjalne konto firmowe. Tyle że wiele banków w swoich regulaminach zastrzega, że konta osobiste nie mogą być wykorzystywane do rozliczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

— Przepisy wewnętrzne banków zabraniają używania rachunków osobistych do przeprowadzania rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą. Może się zdarzyć, że bank wypowie umowę rachunku w związku z wykorzystywaniem go niezgodnie z regulaminem — przyznaje Arkadiusz Skrodzki, kierownik zespołu zarządzania segmentem mikrofirm w Banku Pekao.

Dodaje, że z konta osobistego nie można realizować ani otrzymywać płatności split payment.

— Od momentu wejścia w życie ustawy o podzielonej płatności nie jest możliwe odebranie przelewu split payment na konto konsumenta. Rachunek VAT można otworzyć tylko do konta firmowego, tylko na takie konto może przyjść przelew w ramach podzielonej płatności i tylko z takiego rachunku można go wysłać — podkreśla Akradiusz Skrodzki.

— Ponadto od 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo Finansów wprowadza w życie ustawę White List, która będzie obligowała przedsiębiorców do weryfikacji rachunków bankowych kontrahentów, którzy zostali na nią zgłoszeni. Lista ta obejmuje wyłącznie rachunki firmowe. Co za tym idzie, jeśli klient dokona płatności na rachunek inny niż ten z białej listy, płatność taka nie będzie mogła być zakwalifikowanajako koszt VAT — mówi Piotr Teodorczyk, dyrektor Departamentu klienta firmowego w mBanku.

Względy praktyczne

Rachunek firmowy warto mieć także ze względów praktycznych.

— Ułatwia to kontrolowanie przepływu funduszy w firmie i organizowanie wszelkich kwestii formalnych związanych z prowadzeniem biznesu, np. kontakt z Urzędem Skarbowym, który ma prawo skontrolować rachunki przedsiębiorstwa — podkreśla Zbigniew Szymański, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

— Posiadając konto firmowe, można też budować własną historię w banku, przydatną chociażby przy ubieganiu się o kredyt związany z działalnością gospodarczą. Ponadto koszty związane z rachunkiem firmowym można wliczyć w koszty prowadzenia działalności — mówi Arkadiusz Skrodzki.

Co więcej, rachunek firmowy daje możliwość korzystania z wielu usług dodatkowych, stworzonych z myślą o potrzebach przedsiębiorców.

— W naszym przypadku jest to m.in. mKsięgowość łącząca konto firmowe z programem księgowym, mPlatforma walutowa, dzięki której można szybko wymienić aż 40 par walutowych, oraz Centrum Zadań — narzędzie w serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej, które zastępuje terminarz finansowy. Istotna kwestią jest też finansowanie — dla firm prowadzących działalność do 6 miesięcy oferujemy do 30 tys. zł limitu lub pożyczki spłacanej w ratach, a dla działalności prowadzonych dłużej — nawet do 150 tys. zł — mówi Piotr Teodorczyk.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Bułka z masłem

Wybierając rachunek, warto zwrócić uwagę na koszty. Zdaniem eksperta ZFPF w przeciwieństwie do ofert kont osobistych darmowe rachunki dla firm należą do rzadkości.

— Większość banków zwalnia firmy z opłat tylko pod określonymi warunkami, np. wykonywania comiesięcznych transakcji na określoną kwotę czy osiągana minimalnych miesięcznych wpływów. Regularnie pojawiają się natomiast nowe oferty, w ramach których za otwarcie rachunku przedsiębiorca może otrzymać premię pieniężną lub obniżyć stałe opłaty. Warto więc śledzić propozycje banków i przenieść rachunek firmowy do innej instytucji, jeśli będzie on lepiej dopasowany do naszych potrzeb i profilu działalności — radzi Zbigniew Szymański.

Bankowcy zapewniają jednak, że darmowe rachunki firmowe to chleb powszedni, a spełnienie warunków, które tę darmowość zagwarantują, to bułka z masłem. Najczęściej wystarczy wykonać przelew do ZUS albo US lub co miesiąc notować wpływ na rachunek rzędu minimum 2 tys. zł. Jeden z tych warunków trzeba spełnić, żeby darmowe było prowadzenie konta Direct dla firmy w ING Banku Śląskim. W Santanderze wystarczy przelew do ZUS lub US raz w miesiącu na kwotę minimum 200 zł. W PKO BP w ramach specjalnej oferty konta e- -biznes rachunek jest bezpłatny przez 24 miesiące bez żadnych warunków, a potem będzie taki pod warunkiem realizacji przelewu do ZUS.

Podobną ofertę ma mBank, który przez dwa lata oferuje — oprócz braku opłaty za prowadzenie konta — także darmowe przelewy internetowe, kartę oraz korzystanie z wpłatomatów i bankomatów. Z kolei Pekao oferuje Konto Przekorzystne Biznes dla firm z rocznymi obrotami do 5 mln zł, atrakcyjne szczególnie dla startupowców i mikroprzedsiębiorców. Ci pierwsi przez rok są zwolnieni z opłaty za prowadzenie rachunku, a drudzy mogą jej uniknąć, spełniając jeden z pięciu warunków: wpływy na konto w wysokości min. 2 tys. zł miesięcznie, jeden wpływ z terminala płatniczego wydanego przez bank, jeden przelew do ZUS lub US, jedna transakcja wymiany walut w banku i zapłata jednej raty leasingu w Pekao Leasing. Natomiast w Nest Banku i Alior Banku rachunek firmowy można założyć i prowadzić całkowicie bezpłatnie, bez dodatkowych warunków.

Wygoda przede wszystkim

Oprócz standardowej opłaty za prowadzenie konta warto zwracać uwagę na koszty związane z kartą debetową i wypłaty z bankomatów, jak też cenę przelewów internetowych — zwykłych, natychmiastowych i zagranicznych. Dla firm istotny może być również fakt możliwości posiadania karty wielowalutowej i wygoda korzystania z rachunku przez internet. Eksperci Finfinder.pl, którzy przygotowali dla nas zestawienie kosztów kont najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców korzystających z tej wyszukiwarki, rekomendują szczególnie rachunek w ING Banku Śląskim.

„Bank ma bardzo dobrze rozwinięty system internetowy, kompetencje, jeśli chodzi o infolinię, i sprawnie działającą analizę dla posiadaczy konta. Często organizuje też akcje promujące klientów, takie jak np. załóż firmę z ING czy wyśpiewaj reklamę z Katarzyną Nosowską” — twierdzą eksperci Finfinder.pl.

Drugim godnym polecenia bankiem jest według nich Santander. Konkurencyjną ofertę ma także mBank, wart polecenia głównie ze względu na sprawny system internetowy i kompetencje pracowników infolinii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu