Do Polski napływają pieniądze z zagranicy

Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers
opublikowano: 14-04-2008, 00:00

Od tygodnia złoty jest pod silną presją wzrostową. Globalny spadek awersji do ryzyka widoczny w postaci wzrostu wartości walut naszego regionu i słabnący dolar na rynku międzynarodowym wspierają aprecjację złotego. W ciągu tygodnia EUR/PLN spadł do 3,4150. Dolar przełamał barierę 2,20, osiągając tygodniowe dno na 2,1600. Największe spadki nastąpiły na parze GBP/PLN, która zniżkowała do 4,26.

Popyt na złotego pochodzi od inwestorów zagranicznych. Dokonują oni długoterminowych inwestycji portfelowych. Morgan Stanley podwyższył rekomendację dla polskich akcji w ramach globalnej strategii dla rynków wschodzących.

Dane o inflacji w Polsce i zachowanie EUR/USD będą kluczowe dla złotego w tym tygodniu. Jedynie głębsze spadki eurodolara i stabilizacja cen konsumpcyjnych skłonią inwestorów do krótkoterminowej realizacji zysków. Docelowo spodziewamy się dalszej aprecjacji złotego.

Mariusz Potaczała

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu