Do związków zawodowych należy 14 proc. pracowników

DI, PAP
opublikowano: 17-12-2007, 13:03

Chociaż ponad 1/3 ankietowanych pracowników zatrudnionych jest w przedsiębiorstwach, gdzie działają związki zawodowe, należy do nich tylko około 14 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS

Wyniki sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej PAP otrzymała w poniedziałek.

Co dwudziesty ankietowany należy do związków, które nie są zrzeszone centralnie; respondenci deklarowali też przynależność do OPZZ, "Solidarności" i Forum Związków Zawodowych.

Wśród zatrudnionych w instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach państwowych przynależność do związków deklarował co czwarty ankietowany. Najmniej związkowców jest w prywatnych zakładach pracy.

Z sondażu wynika, że 56 proc. respondentów stwierdziło, iż w ich zakładzie pracy nie działa żaden związek zawodowy, 17 proc. stwierdziło - że jest jeden związek, a 18 proc. - że więcej niż jeden. 9 proc. ankietowanych nie wiedziało czy w ich zakładach są związki.

Ankietowani są sceptyczni co do skuteczności związków zawodowych. 3/4 z nich jest zdania, że nie widać efektów działalności związków, bądź że niewiele im się udaje, 18 proc. uznało natomiast, że związki w ich zakładach są efektywne i załoga wiele im zawdzięcza. Reszta nie miała zdania.

Ponadto co drugi ankietowany uważał, że związki zawodowe nieskutecznie bronią interesów pracowników, przeciwnego zdania było 24 proc. badanych.

Na pytanie o wpływ związków zawodowych na decyzje władz w kraju, 49 proc. uznało, że mają zbyt mały wpływ, 7 proc. - że zbyt duży, 17 proc. - że taki, jaki powinny mieć. Reszta nie miała na ten temat zdania.

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-15 listopada 2007 roku na 863- osobowej próbie dorosłych Polaków

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Do związków zawodowych należy 14 proc. pracowników