Dobowy zegar da się naprawić

  • Marek Mejssner
opublikowano: 05-08-2015, 22:00

Odkrycie brytyjskich naukowców pomoże leczyć bezsenność, depresję i wrzody

Zespół naukowców z Medical Research Council (MRC) Laboratory w Cambridge w Wielkiej Brytanii, pracujący pod kierownictwem dr. Michaela Hastingsa, badał zaburzenia rytmu dobowego u człowieka. Wiadomo było bowiem, że zaburzenia tego rytmu znacznie zwiększają ryzyko występowania dolegliwości somatycznych, w tym tak odległych od bezsenności jak np. wrzody żołądka i dwunastnicy. Rytm dobowy reguluje ważne funkcje organizmu, m.in. temperaturę ciała czy produkcję hormonów.

Zaburzenia snu, wynikające ze zbyt 
dużego stresu lub przeciążenia pracą, mogą doprowadzić do depresji lub 
nawet dolegliwości typu schizofrenicznego — stwierdzili badacze z 
Cambridge.
Zobacz więcej

GROŹNA BEZSENNOŚĆ:

Zaburzenia snu, wynikające ze zbyt dużego stresu lub przeciążenia pracą, mogą doprowadzić do depresji lub nawet dolegliwości typu schizofrenicznego — stwierdzili badacze z Cambridge. FOTOLIA

Naukowcy postanowili zbadać problem na myszach, które mają podobny zegar dobowy do ludzkiego, choć odwrócony, bo ich aktywność przypada na noc (są jednak linie myszy laboratoryjnych aktywnych w dzień). Naukowcy porównali geny myszy z zaburzonym, tzw. krótkim, zegarem dobowym z genami zdrowych. W drugiej grupie szczególnie aktywny był gen Zfhx3 (tzw. gen palca cynkowego typu homeobox 3).

Jak się okazało, gen ten reguluje ekspresję neurotransmitterów (bardzo istotnych peptydów przekazujących sygnały w komórkach i tkankach) oraz białek receptorowych, newralgicznych dla synchronizacji rytmu dobowego.Okazało się też, że ta synchronizacja zachodziła w niewielkiej strukturze podwzgórza — jądrze nadskrzyżowaniowym. U myszy, które wykazywały uszkodzenie genu Zfhx3, pojawiały się błędy w komunikacji między poszczególnymi regionami mózgu i zegar dobowy był szybszy niż zwykle.

Te uszkodzenia tłumaczą choroby psychiczne w rodzaju depresji oraz schizofrenii. Odkrycie regulacyjnego charakteru Zfhx3 przyczyni się prawdopodobnie do wyjaśnienia zagadki narkolepsji — nagłych napadów senności, których podłoża nie potrafiono do tej pory jednoznacznie wskazać.

Odkrycie regulacji przy pomocy Zfhx3 wyjaśnia też, że bezsenność spowodowana stresem czy przeciążeniem pracą po dłuższym czasie powoduje rozregulowanie mechanizmu zegara dobowego i indukuje takie same zaburzenia psychiczne, jakie następują po uszkodzeniu genu regulacyjnego.

Jest to jednak odkrycie pozytywne, mechanizm rytmu dobowego prawdopodobnie można naprawić, więc wyleczenie z dolegliwości psychicznych spowodowanych stresem jest możliwe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy