Dobra akcyza na tytoń

Andrzej Malinowski
opublikowano: 21-04-2008, 00:00

Z zadowoleniem przyjęliśmy opublikowanie przez Ministerstwo Finansów nowego projektu ustawy akcyzowej. Wprowadzenie proponowanej konstrukcji stawki akcyzy na wyroby tytoniowe wspomoże harmonizację polskich regulacji z unijnymi, pozwoli uzyskać większe wpływy budżetowe, a palaczom — zapewni mniej dotkliwe podwyżki. Nawet jeśli jestem zaprzysięgłym wrogiem palenia, dostrzegam ekonomiczne i prawne uwarunkowania tego zgubnego nałogu. A projekt ten dla polskich przedsiębiorców jest dobry. Dlatego mam nadzieję, że ten akt prawny — za który ministrowi Rostowskiemu w imieniu pracodawców dziękuję — jak najszybciej trafi do prac parlamentarnych.

Prace na nową ustawą akcyzową trwały od kilku lat. Jest ona potrzebna nie tylko ze względu na konieczność harmonizacji polskich regulacji z przepisami UE, ale także ze względów ekonomicznych. Pozwoli ona zahamować niekorzystny trend spadku dochodowości producentów papierosów. Proponowana koncepcja, oparta na 25-procentowej stawce, jest zgodna z rekomendacjami KPP.

Projekt ustawy zakłada powrót do opodatkowania papierosów w wariancie, który funkcjonował przed 2004 r. — czyli zamraża stawkę procentową — i podwyższa poziom opodatkowania przez podniesienie stawki kwotowej. Jest to koncepcja rekomendowana przez międzynarodowe instytucje (np. Bank Światowy, WHO)

oraz ekspertów podatkowych.

Andrzej Malinowski

prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Malinowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy