Dobra defensywa przyda się na GPW

KZ, MWIE
08-08-2014, 10:20

Robert Brzoza, główny strateg UniCredit CAIB, radzi ustawić dobrą defensywę na GPW i wybrać do składu dużych graczy.

- Do końca roku zalecamy defensywne ustawienie portfela z przewagą dużych spółek. Zaostrzenie konfliktu na wschodzie Ukrainy pogłębia negatywne tendencje już wcześniej obserwowane w koniunkturze gospodarczej, a dodatkowo zaczynamy widzieć słabość gospodarki niemieckiej. Na rynku giełdowym globalna przecena małych spółek trwa już od pół roku, która lokalnie została pogłębiona przez reformę OFE - mówi w rozmowie z "PB" Robert Brzoza.

Jego zdaniem, inwestorzy powinni utrzymywać zmniejszony udział akcji w portfelach i koncentrować się na spółkach, które wypłacają dywidendy.

Robert Brzoza
Zobacz więcej

Robert Brzoza

Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

- Atrakcyjne są dywidendowe banki i branża ubezpieczeniowa. Wyceny małych spółek wciąż nie są atrakcyjne, są raczej na poziomie neutralnym, chociaż duzi inwestorzy mogą bardzo wybiórczo przystąpić do powolnej akumulacji. Zakładamy, że do końca roku z gospodarki będą spływać nienajlepsze informacje, zaś do odbicia koniunktury dojdzie najprawdopodobniej dopiero na początku przyszłego roku. Wydaje nam się, że taki scenariusz wciąż nie jest powszechnie oczekiwany - dodaje Robert Brzoza.

Po tym jak w ciągu kilku miesięcy WIG zanotował aż o 20 punktów procentowych gorszy wynik od indeksów rynków wschodzących specjalista nie wyklucza w krótkim terminie odbicia. Jednak poprawa jego zdaniem będzie przejściowa, a do końca roku indeksy powinny powrócić do umiarkowanych spadkowych tendencji.

- Sygnałem zmiany trendu na wzrostowy byłoby zakończenie konfliktu na Wschodzie, większe obniżki stóp procentowych, większa przecena notowań bądź kontrolowane osłabienie złotego - podkreśla strateg UniCredit.

- Spośród globalnych aktywów preferujemy te, które mogą skorzystać na tym typowym, oczekiwanym w później fazie cyklu gospodarczego lekkim wzroście presji inflacyjnej na świecie w kontekście rosnących oczekiwań na zacieśnianie polityki monetarnej przez FED. Na rynku akcji chińskich po okresie długotrwałych zniżek widać zmianę tendencji na wzrostowy, a na rynek akcji pozytywnie mogą wpłynąć korzystne zmiany w polityce rządowej. Dobrze prezentują się notowania metali przemysłowych, gdzie z jednej strony ustabilizowały się zapasy, a z drugiej strony niewykluczony jest popyt o charakterze militarnym. Warto także rozważyć surowce rolne, które mogą się odbić po ostatniej przecenie - radzi Robert Brzoza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, MWIE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobra defensywa przyda się na GPW