Dobra końcówka słabego tygodnia

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 14-03-2014, 18:17

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie idealnie wpisały się w zachowanie rynku na przestrzeni całego tygodnia.

Presja spadkowa z rynków otoczenia, wywołana głównie napięciem politycznym wokół Ukrainy i nowymi obawami o kondycję gospodarki chińskiej spowodowała, iż piątek do piątku WIG20 stracił blisko 4 procent i przeceną idealnie wpisał się w spadki innych indeksów.

W istocie poranek był kulminacyjnym punktem przeceny obserwowanej od początku tygodnia. Już na otwarciu indeks spadł o około 1,5 procent niesiony przecenami na rynkach bazowych. Jednak wzrost na końcowym fixingu o 0,1 procent pokazuje, iż poranna presja podaży spotkała się z kontrą strony popytowej.

Bez wątpienia część siły byków pochodziła z układu technicznego, który już na starcie w pobliżu psychologicznej bariery 2300 punktów zachęcał do szukania szansy na rynku po skokowej przecenie. Jeśli jednak umieścić sesję w szerszym kontekście, to okaże się, iż kupujący konsekwentnie szukają swojej szansy na każdym ważnym wsparciu i równym poziomie. Popyt próbował wyhamować przecenę na 2400 pkt. i 2350 pkt., ale za każdym razem silniejsza okazywała się presja w otoczenia. Niemniej tylko w bieżącym tygodniu na rynku pojawiło się kilka sygnałów, iż gracze traktują przecenę w Warszawie jako wywołaną czynnikami luźno związanymi z kondycją polskiej gospodarki i notowanych na GPW spółek.

Dlatego na bazie zachowania rynku – zwłaszcza dziś i w środę – można postawić tezę, iż popyt konsekwentnie próbuje rozegrać korektę przeceny, która od początku marca odebrała indeksowi WIG20 7 procent. Niestety w nowy tydzień GPW wchodzi w otoczeniu, które zderzy się z kolejną odsłoną ukraińskiego kryzysu a później będzie musiało odnieść się do decyzji amerykańskiego banku centralnego w sprawie tempa, w jakim wygaszany jest program luzowania ilościowego. Mieszanka wydaje się na tyle wybuchowa, iż należy liczyć się z nową dawką zmienności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobra końcówka słabego tygodnia