Dobra końcówka słabego tygodnia

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 14-03-2014, 18:17

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie idealnie wpisały się w zachowanie rynku na przestrzeni całego tygodnia.

Presja spadkowa z rynków otoczenia, wywołana głównie napięciem politycznym wokół Ukrainy i nowymi obawami o kondycję gospodarki chińskiej spowodowała, iż piątek do piątku WIG20 stracił blisko 4 procent i przeceną idealnie wpisał się w spadki innych indeksów.

W istocie poranek był kulminacyjnym punktem przeceny obserwowanej od początku tygodnia. Już na otwarciu indeks spadł o około 1,5 procent niesiony przecenami na rynkach bazowych. Jednak wzrost na końcowym fixingu o 0,1 procent pokazuje, iż poranna presja podaży spotkała się z kontrą strony popytowej.

Bez wątpienia część siły byków pochodziła z układu technicznego, który już na starcie w pobliżu psychologicznej bariery 2300 punktów zachęcał do szukania szansy na rynku po skokowej przecenie. Jeśli jednak umieścić sesję w szerszym kontekście, to okaże się, iż kupujący konsekwentnie szukają swojej szansy na każdym ważnym wsparciu i równym poziomie. Popyt próbował wyhamować przecenę na 2400 pkt. i 2350 pkt., ale za każdym razem silniejsza okazywała się presja w otoczenia. Niemniej tylko w bieżącym tygodniu na rynku pojawiło się kilka sygnałów, iż gracze traktują przecenę w Warszawie jako wywołaną czynnikami luźno związanymi z kondycją polskiej gospodarki i notowanych na GPW spółek.

Dlatego na bazie zachowania rynku – zwłaszcza dziś i w środę – można postawić tezę, iż popyt konsekwentnie próbuje rozegrać korektę przeceny, która od początku marca odebrała indeksowi WIG20 7 procent. Niestety w nowy tydzień GPW wchodzi w otoczeniu, które zderzy się z kolejną odsłoną ukraińskiego kryzysu a później będzie musiało odnieść się do decyzji amerykańskiego banku centralnego w sprawie tempa, w jakim wygaszany jest program luzowania ilościowego. Mieszanka wydaje się na tyle wybuchowa, iż należy liczyć się z nową dawką zmienności.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane