Dobra końcówka trudnego tygodnia

Adam Stańczak, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 17-11-2017, 20:11

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych odbywały się po jednej z najlepszych sesji na Wall Street w ostatnim czasie i po czwartkowym rozdaniu w Warszawie, które wielkością obrotu sygnalizowało pojawienie się popytu zachęconego przeszło sześcioprocentowym spadkiem koszyka blue chipów.

 Po pierwszej godzinie wzrost WIG20 wyniósł blisko 1 procent, co przełożyło się na powrót indeksu nad barierę 2420 pkt., której pokonanie było sygnałem sprzedaży. Zanegowanie wezwania dla podaży  poprawiło nastroje na rynku na tyle, iż inwestorzy w Warszawie mogli ignorować presję spadkową z rynków bazowych. Bilansem godzenia słabych sesji w otoczeniu z poranną zwyżką na rynku lokalnym była konsolidacja w rejonie porannego szczytu, która zdominowała rozdanie na sześć godzin.

Dopiero w końcówce sesji popyt odważył się na postawienie kropki nad i pchnął indeks na nowe maksima, by zakończyć dzień na poziomie 2443 pkt. Dzienna zwyżka o 1,4 procent zredukowała tygodniową stratę WIG20 do 0,6 procent. Najważniejszym elementem finałowej sesji tygodnia jest jednak układ techniczny, który wskazuje, iż w mocy pozostało zawieszenie indeksu WIG20 w granicach konsolidacji pomiędzy 2550 pkt. i 2420 pkt. Zanegowanie sygnału sprzedaży sprzyja stabilizacji WIG20 na oswojonych technicznie poziomach i wymusza czekanie na przesilenie w ramach trendu bocznego.

Ważnym elementem jest pojawienie się popytu na sesji wczorajszej, które wskazuje, iż na rynku stale obecny jest model kupowania korekt i odbierania akcji od graczy zaniepokojonych dynamiką cofnięcia. W nowy tydzień rynek wchodzi wzmocniony dobrą końcówką bieżącego tygodnia, co przekłada się na oczekiwanie powrotu do środka granic trzymiesięcznego już trendu bocznego. Dzisiejsza sesja pozwala na tezę, iż przy kontynuacji zwyżki w przyszłym tygodniu, dobrej postawie rynków bazowych i zakończeniu sukcesem gry politycznej o obniżkę podatków w USA, zasadnym stanie oczekiwanie powrotu WIG20 na maksima tegorocznego trendu wzrostowego oraz zbudowania bazy pod dobrą końcówkę roku. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobra końcówka trudnego tygodnia