Dobra okazja do kupna złota

MWIE
opublikowano: 03-09-2017, 22:00

Korekta wyprzedaży dolara oraz zaostrzenie polityki Fedu nieznacznie przeceni złoto, co jednak będzie dobrą okazją do jego zakupów.

Dolar, którego notowania wobec euro zniżkowały od początku roku o 11,7 proc., odrobi część strat w związku z zaostrzeniem polityki Fedu, co przełoży się na korektę spadkową na rynku złota — zapowiada Luc Luyet z towarzystwa Pictet WM. Na wrześniowym posiedzeniu Fed przedstawi plan ograniczania wielkości portfela aktywów, a w grudniu podniesie stopy procentowe. To jednak tylko stworzy dogodną okazję do kupna złota, które w przyszłym roku będzie notowane powyżej 1300 USD za uncję — ocenia specjalista. W dłuższym terminie, jego zdaniem, kruszec będzie korzystał na dalszym słabnięciu amerykańskiej waluty, do którego przyczyni się niezdolność administracji Donalda Trumpa do przeprowadzenia wspierających wzrost reform. Jednocześnie utrzymująca się w USA poniżej sięgającego 2 proc. celu inflacja sprawi, że w przyszłym roku Fed tylko raz podniesie stopy procentowe. Pozytywnie wpływać na rynek złota powinny także napięcia geopolityczne, choć ten czynnik jest trudny do prognozowania. — W przyszłym roku w dolara uderzą słabsze perspektywy gospodarcze USA oraz mniej aktywna polityka Fedu. Dlatego spodziewamy się, że dolar będzie stopniowo słabł, co powinno wspierać złoto — uważa Luc Luyet. Wśród obstawiających zwyżkę cen złota jest także Ray Dalio, miliarder i zarządzający największego funduszu hedgingowego na świecie, który zalecił inwestorom lokowanie w kruszec nawet 10 proc. aktywów jako zabezpieczenia przed ryzykiem. Według banku BofA ML, na początku 2018 r. ceny złota sięgną 1400 USD za uncję. Z tą oceną nie zgadza się jednak Nicholas Johnson, zarządzający towarzystwa PIMCO, według którego oczekiwania wzrostu realnych stóp procentowych czynią ze złota mało atrakcyjną inwestycję przy jego obecnych notowaniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dobra okazja do kupna złota