Dobra pogoda dla biogazowni i biomasy

Miłosz Marczuk
opublikowano: 30-11-2009, 00:00

Przedsiębiorcy czekają

Firmy są gotowe do inwestycji, gorzej z gminami

Przedsiębiorcy czekają

na obiecany jeszcze w tym

roku konkurs na dotacje

UE i pożyczki z funduszu ochrony środowiska.

Tylko 10 proc. gmin myśli o inwestycjach w zakłady wytwarzające biogaz lub elektrociepłownie i elektrownie wykorzystujące biomasę. Tymczasem ponad połowa firm zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii chce w ciągu trzech lat zainwestować w takie zakłady. To wnioski z badania Instytutu Badawczego SMG/KRC Millward Brown dla kancelarii BSJP.

Prawie jak Niemcy

W Polsce działa zaledwie 120 biogazowni o łącznej mocy 50 MW. W Niemczech jest ich 3750, a ich moc sięga 650 MW. Niewielka popularność kontrastuje z wielkim potencjałem Polski: powierzchnia użytków rolnych wynosi 10,7 mln ha — niewiele mniej niż w Niemczech (11,9 mln ha).

Nad Wisłą można uzyskiwać 135-145 mln m sześc. biogazu rocznie — szacuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu. To dużo — dla porównania: zużycie gazu ziemnego w kraju przekroczyło w zeszłym roku 13 mld m sześc.

Firmy przyznają, że wykorzystanie energii odnawialnej opiera się głównie na dotacjach.

— Budowa zakładów wytwarzających biogaz lub elektrociepłowni bądź elektrowni wykorzystujących biomasę jest opłacalna wyłącznie dzięki pieniądzom europejskim, a nie na skutek kształtowania cen — ocenia Christian Schnell, członek zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Ceny w Polsce są niskie.

— Średni ich poziom (13-14 eurocentów za KWh dla elektrociepłowni) jest znacznie niższy niż w Czechach, gdzie wynosi 21-25 eurocentów w przypadku energii elektrycznej z biogazowni i 13,5-28 eurocentów — z elektrociepłowni bądź elektrowni na biomasę — mówi Christian Schnell.

Pamiętać jednak trzeba, że cena energii z klasycznych elektrowni jest w Polsce jeszcze niższa — na Towarowej Giełdzie Energii wynosi około 15 groszy za kWh.

Z badań SMG/KRC wynika, że przy finansowaniu inwestycji w energię odnawialną przedsiębiorcy i samorządowcy liczą raczej na dotacje unijne i krajowe (74 proc. odpowiedzi) niż na kredyty (10 proc.).

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Są problemy z finansowaniem przez banki komercyjne. Ale i krajowe oraz unijne dotacje uzyskać niełatwo. Proces jest czasochłonny, a konkurencja bardzo duża — mówi Marcin Jędrysiak, główny technolog w spółce Biogaz Zeneris.

Inwestorzy czekają na ogłoszenie konkursu przez Instytut Paliw i Energii Odnawialnej na budowę m.in. biogazowni (działanie 9.4 programu Infrastruktura i Środowisko). Ma ruszyć jeszcze w tym roku. Można dostać 10-40 mln zł na budowę lub zwiększenie mocy zakładu wytwarzającego prąd z biogazu lub biomasy. O pieniądze mogą starać się zarówno przedsiębiorcy, jak i gminy, a nawet... kościoły.

To nie wszystko. W styczniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie przyjmował wnioski o preferencyjne pożyczki.

— Mają pokrywać do 75 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 50 mln zł. Ich stałe oprocentowanie wyniesie 6 proc. Będą udzielane nawet na 15 lat. Przewidziano możliwość umorzenia do 50 proc. pożyczki w zależności od rentowności przedsięwzięcia. Dotyczy to inwestycji, dla których nie jest możliwe domknięcie planu finansowego bez silnego wkładu dotacji — mówi Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW.

Ambitne plany

Pomimo kłopotów z finansowaniem, firmy planują inwestycje — tak jak gdańska Grupa Energa.

— Będziemy inwestować w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. Już jesteśmy liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych — mówi Marcin Zagórski, dyrektor programu Energa Biogaz.

Podobne plany snuje Auf-wind Schmack.

— Firma rozwija wiele projektów, w przypadku części z nich procedury administracyjne, inwestycyjne i dotacyjne są zaawansowane. Latem uzyskaliśmy pozwolenie budowlane dla biogazowni o mocy 1,6 MW w woj. kujawsko-pomorskim. Budowa ruszy w najbliższym czasie. Wiosną 2010 r. planowane jest rozpoczęcie budowy kolejnych dwóch biogazowni, z czego jednej o mocy 3,2 MW — mówi Zbigniew Szymandera, członek zarządu Aufwind Schmack.

Miłosz Marczuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane