Dobra rada wliczona w cenę kredytu

Bartosz Dyląg
opublikowano: 26-09-2007, 00:00

Duże firmy radzą sobie bez nich, bo mają sztaby pracowników, śledzących rynek usług finansowych. Dla małych i średnich mogą być wielką pomocą.

ynek usług doradców finansowych, którzy świadczą kompleksową pomoc firmom, dopiero się rozwija. Można przypuszczać, że czeka go świetlana przyszłość. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że dzięki doradcy mogą uzyskać lepsze warunki, niż gdyby tak wprost z ulicy weszli do banku, leasingodawcy czy faktora.

Doradców zajmujących się obsługą rynku consumer finance w Polsce nie brakuje. Rodacy biorą kredyty z pomocą takich firm jak Expander, Open Finance, Fiolet, Notus, Golden Egg, Gold Finance, AWD czy Money Expert.

Gorzej z doradztwem finansowym dla firm. W ograniczonym stopniu zajmują się nim firmy audytorskie czy rozliczające księgowość. Brakuje doradztwa kompleksowego. A rynek jest znacznie trudniejszy niż consumer finance. Wymaga większych nakładów, nie wystarcza kilka placówek i telewizyjna reklama. Dla firm ważne jest zaufanie do partnera, a to często buduje się latami. Przeszkodą jest też brak wiedzy przedsiębiorców na temat działania doradców.

Jaki zysk

Mechanizm jest podobny jak przy wyborze kredytu hipotecznego dla osoby fizycznej. Firma potrzebuje finansowania, udaje się do doradcy finansowego, a ten — na podstawie analizy potrzeb firmy — wybiera dla niej najlepsze instrumenty. Opłatę za pośrednictwo ponosi najczęściej druga strona, czyli dostawca kredytu, leasingu czy faktoringu.

Pośrednictwo doradcy-brokera jest idealne dla przedsiębiorców, którzy nie mają czasu, aby samemu szukać najlepszej oferty. Jeżeli po jakimś czasie klient jest niezadowolony lub jego działalność wykroczyła poza profil dotychczasowego finansowania, broker może mu pomóc w znalezieniu nowego dostawcy usługi. Broker może także dokonać rozszerzenia finansowania, które ma klient, i doradzić, jak można je kompleksowo usprawnić.

Pierwsza jaskółka

Od jesieni zeszłego roku polskim firmom doradza Hilton-Baird, jeden z większych brokerów faktoringowych w Wielkiej Brytanii. Hilton-Baird Polska specjalizuje się również w usługach brokerskich faktoringu, ale w swojej ofercie ma także leasing oraz kredyty. W przyszłości chce współpracować z funduszami venture capital.

— Przedsiębiorcy przychodzą do nas, gdy fundusze własne firmy przestają wystarczać na bieżącą działalność lub rozwój. Czasem niektórzy klienci nie potrafią zwerbalizować oczekiwań wobec zewnętrznego finansowania. Wspólnie z nimi odkrywamy te potrzeby, określając, jak najlepiej można im pomóc. Następnie przygotowujemy dla klientów konkretne propozycje — wyjaśnia Stanisław Atanasow, dyrektor w Hilton-Baird Polska.

Stanisław Atanasow podkreśla, że rynek doradztwa finansowego dla firm jest wciąż bardzo młody. Wielu menedżerów nawet nie wie o istnieniu brokerów finansowych. W Hilton-Baird Polska nie mają jednak wątpliwości, że rynek będzie się rozwijał, bo zainteresowanie ich usługami rośnie z każdym miesiącem. Na początku działalności mieli kilku, teraz — kilkudziesięciu klientów miesięcznie.

Zaawansowane usługi

Doradztwem dla firm zajmują się także doradcy kredytowi Getin Banku. Obsługują kilkadziesiąt firm miesięcznie.

— Nasi doradcy starają się zdiagnozować potrzeby klienta i zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeśli okazuje się, że dla firmy bardziej niż kredyt opłacalny jest faktoring, kierujemy klienta do Factor in Bank, który w ramach grupy Getin Bank świadczy usługi faktoringowe — mówi Grzegorz Wącirz, dyrektor departamentu sprzedaży kredytów korporacyjnych w Getin Banku.

Zdaniem Grzegorza Wącirza małe i średnie firmy często zwracają się do banku po najprostsze usługi — kredyt obrotowy, rachunek. Często dopiero po wspólnej analizie sytuacji z doradcą dochodzą do wniosku, że potrzebują usługi nieco bardziej zaawansowanej. l

Okiem praktyka

Przyszłość pokaże

Andrzej Galak,

wiceprezes ds. finansowych

w firmie Nowy Styl

W Grupie Nowy Styl nie zatrudniamy doradcy finansowego ani nie korzystamy z jednej firmy świadczącej doradztwo w różnych aspektach gospodarki finansowej. Mamy indywidualnych doradców w banku, z którymi od lat wspólnie wypracowujemy najkorzystniejsze dla nas rozwiązania. Wybraliśmy taki wariant, gdyż uważamy go za najkorzystniejszy w obecnej sytuacji. Nie wykluczam, że w miarę rozwoju Grupy Nowy Styl konieczne będzie korzystanie z firmy lub osoby, która będzie specjalistą w zakresie doradztwa finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Dyląg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu