Dobra recepta na kryzys

Alina Treptow
opublikowano: 19-02-2010, 00:00

Jeżeli chcesz ugruntować wiedzę i jeszcze bardziej się wyspecjalizować, to odpowiednie dla ciebie są studia podyplomowe.

Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan się dowie na studiach podyplomowych

Jeżeli chcesz ugruntować wiedzę i jeszcze bardziej się wyspecjalizować, to odpowiednie dla ciebie są studia podyplomowe.

Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób, które już wiedzą, co chcą robić, i mają już jakąś wiedzę z danej dziedziny.

— Szczególnie przydatne mogą się okazać w branżach wymagających znajomości dwóch odmiennych zagadnień. Na przykład osobom z wykształceniem filologicznym proponowałbym studia podyplomowe z finansów i księgowości. Dzięki takiemu połączeniu mają szansę otrzymać pracę w powstających centrach usług — zaleca Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający w firmie rekrutacyjnej Hays Polska.

Dla pracodawców rozpoczęcie przez pracownika studiów podyplomowych może być sygnałem, że zależy mu na rozwoju i chce w siebie inwestować. A to może się okazać przydatne szczególnie w okresie kryzysu.

— Ze względu na sytuację na rynku pracy studia podyplomowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym grozi utrata posady lub ją już straciły. Po pierwsze — pozostaną aktywne i czegoś się nauczą. Po drugie — dają ważny sygnał potencjalnym pracodawcom, że w trudnych sytuacjach się nie poddają i potrafią się zmobilizować — zauważa Justyna Lipowska, Recruitment Process Manager z firmy HRK.

Co wybrać

— Niesłabnącą popularnością cieszą się studia MBA, ale coraz więcej jest kierunków z konkretnymi specjalnościami, które są adresowane do określonych grup zawodowych, np. pracowników służby zdrowia. Godne uwagi są też studia, które dają międzynarodowy certyfikat potwierdzający kompetencje zawodowe — wskazuje Michał Młynarczyk.

Warto zwrócić uwagę na kierunki, które mogą się okazać przyszłościowe, np. zarządzanie projektami, grafika komputerowa czy e-biznes. Coraz więcej uczelni współpracuje z biznesem, dzięki czemu powstają specjalności odpowiadające na potrzeby rynku. Ich absolwenci są cennym łupem dla pracodawcy.

— U nas większość kierunków studiów podyplomowych powstała w odpowiedzi na potrzeby pracodawców, z którymi współpracujemy. Podpisaliśmy około 200 umów z firmami, samorządami i instytucjami. Dzięki temu wiemy, z czego i jak szkolić studentów, by byli cenionymi i wziętymi specjalistami — opowiada Bartosz Dembiński z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Gdzie i za ile

Jak z długiej listy uczelni wybrać najlepszą?

— Trzeba zwrócić uwagę na renomę placówki, referencje i program studiów, który powinien być jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Istotnym wskaźnikiem jest również kadra profesorska oraz liczba i rodzaj zawartych w agendzie case’ów biznesowych — podpowiada Justyna Lipowska.

Ceny studiów podyplomowych zależą od rodzaju studiów, uczelni, kierunku. Najdroższe są studia menedżerskie. Dofinansowanie można uzyskać w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Z takiego grantu w wysokości 80 proc. kosztu nauki np. w Akademii Leona Koźmińskiego skorzysta prawie 500 osób.

Wybór studiów podyplomowych nie jest najłatwiejszy. Ale jeżeli decyzja okaże się trafna, to nie tylko poszerzą wiedzę, ale mogą też zapoczątkować kolejny etap zawodowej kariery zawodowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane