Dobre, bo ładne i funkcjonalne

Itta Karpowicz-Starek
opublikowano: 26-03-2007, 00:00

Do konkursu Dobry Wzór 2006 zgłoszono 80 produktów — od kompletów pościeli po autobus szynowy.

Do konkursu Dobry Wzór 2006 zgłoszono 80 produktów — od kompletów pościeli po autobus szynowy.

W tym roku konkurs, który Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP) organizuje od 14 lat, ma nową formułę: biorą w nim udział zarówno produkty polskie, jak i zagraniczne, a mogą je zgłaszać nie tylko producenci, ale również dystrybutorzy. Inne są także kategorie konkursowe. Zamiast branż, jak w poprzednich latach, teraz pojawiły się strefy użytkowania produktów: sfera domu, sfera pracy i sfera publiczna. Zgłoszone przedmioty będą oceniane w kategoriach: wzornictwo, funkcjonalność, wartości ekonomiczne i wartości dodane.

Ideą konkursu jest nie tylko wyłonienie najlepszych wzorniczo przemiotów sprzedawanych na polskim rynku, ale też uświadomienie producentom, że dobry projekt to jeden z elementów marketingu.

Najwięcej — około 60 —zgłoszeń, jakie wpłynęły do organizatorów konkursu, dotyczy przedmiotów wyposażenia wnętrz mieszkalnych (kategoria sfera domu), m.in. artykuły gospodarstwa domowego, lampy, dywany, meble, szkło i ceramika użytkowa, baterie umywalkowe, akcesoria łazienkowe, grzejniki i tapety. Mniej zgłoszeń jest w kategoriach sfera pracy i sfera publiczna. Tu najliczniej są reprezentowane meble: biurowe i dla obiektów użyteczności publicznej. Największe gabarytowo produkty to samolot dla biznesmenów i autobus szynowy.

Kilkuosobowa komisja ekspertów szczegółowo oceni i wybierze finalistów konkursu. Na tym zakończy się I etap. Przedmioty zakwalifikowane do finału będą zaprezentowane na wystawie w IWP.

W drugim etapie konkursu produkty oceni interdyscyplinarne, międzynarodowe jury, które przyzna nagrody: Dobry Wzór 2006 (w każdej kategorii), Wzór Roku 2006 — Nagrodę Ministra Gospodarki (otrzyma ją produkt zaprojektowany przez polskiego projektanta i wyprodukowany przez polską firmę). Przyznany zostanie także tytuł Designer Roku 2006 za projekt przedmiotu zakwalifikowanego do finału.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 26 kwietnia 2007 r. podczas otwarcia wystawy Dobry Wzór 2006 w siedzibie IWP. „Puls Biznesu” jest patronem prasowym konkursu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Itta Karpowicz-Starek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu